NTV

CHP’nin belediye binasında ‘böcek’ bulundu

Türkiye

İzmir’in CHP’li Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın makam odasında ‘böcek’ adı verilen dinleme cihazı bulundu. Başkan Akpınar, “Benim korkulacak bir işim yok” dedi.

Türkiye son yıllarda yaygınlaşan telefon ve ortam dinlemelerine bir yenisi de Karşıyaka Belediyesi'nde eklendi. İzmir’de CHP'li Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın makamında, yapılan konuşmaları dinlemeye yarayan ve 'böcek' adıyla bilinen elektronik cihaz bulundu.

Akpınar, geçen 30 Mart'taki seçimlerinden ardından göreve başladıktan sonra, görevlilerin bir arama yaptıklarını, herhangi bir cihaz bulunmadığını ve daha sonra konulmuş olduğunu tahmin ettiklerini kendisine söylediklerini aktardı.

Dinleme cihazını makam telefonunda meydana gelen bir arızayı çözmek isterken tesadüf eseri bulduklarını belirten Akpınar, şunları ifade etti:

"Profesyonel şirket yetkilileri, aparatın dinleme cihazı içerdiğini tespit etti. Hiç gerek olmayan bir aparat tespit ettik. Normal bir jakla aynı iş yapılabilecekken aparat konulmuş. Önce kendi arkadaşlarımızla ne olduğunu anlamaya çalıştık. Böcek olduğunu tahmin ettik. Daha sonra ise profesyonel bir şirket çağırdık. Baktık ki güzel bir böceğimiz olmuş.

Kimsenin farkına varamayacağı bir aparat içine yerleştirilmiş. Portatif. Her yere takılabilir. Böylece böcekle tanışmış oldum. Ancak sürpriz olmadı. Tahmin edebiliyorduk. Böceğe dokunmadan, muhafaza ediyorum. Yasalarla yönetilen belediyeyi yasalara bağlı, halk için yönetirsen korkun olmaz. Bu nedenle korkum yok."

İzmir'de geçen Haziran ayında, Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanlığı odasında üçlü priz içine yerleştirilmiş böcek bulunmuştu.