CHP'nin Ergenekon tutuklusu milletvekili Mehmet Haberal'ın, hasta olan annesini ziyarete gittiğinde rahatsızlandığı gerekçesiyle hastaneye yatırılacağı, Meclis'te yemin edeceği ve cezaevine geri dönmeyeceği iddia edilmişti.

Bu iddia, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan MYK toplantısı sonrası Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler'e soruldu.

Güler, ''Biz gizli plan yapan siyaset gruplarından değiliz. Yapmak istediğimiz her şeyi açıkça söylüyoruz. Yaparken de her adımda, hatta bazen işler daha mutfaktayken bile galiba basın mensuplarına bunun bilgisini sunuyoruz" dedi.

Güler, "Biz tabii ki yalnızca Sayın Haberal'ı değil, aynı zamanda Sayın Mustafa Balbay'ı ve bizi bütün dünyada çok zor duruma düşüren, mazbatasını almış, yani milletvekili olmuş kişinin, hapishanede haksız yere tutulması konusunu, bir an önce çözmek istiyoruz. Bunun için de çok çalışıyoruz. Aylardır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir gizli plan yoktur'' şeklinde konuştu.

Güler'in, CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun parti genel merkezinde yaptığı toplantı sonrası açıklamalarından satır başları şöyle:

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ifade vermesi hakkında Güler, ''Hesap vermek, namuslu görevlerdendir. Dolayısıyla CHP'nin hiçbir mensubu, yargı önünde hesap vermekten kaçmaz. Ancak karşı karşıya kaldığımız şey, yargı ve yargıya hazırlık yapan, adil adli kovuşturmalar değildir'' dedi.

Van depreminin üstünden yaklaşık 2 buçuk ay geçtiğini ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile MYK üyelerinden bir grubun, yılbaşını Van'da geçirdiğini hatırlatan Güler, depremin üzerinden 2 buçuk ay geçmiş olmasına karşın yaraların sarılamadığını gördüklerini söyledi.

35 SİVİLİN ÖLÜMÜ
''Uludere olayı, hükümetin bir an önce, hem yaslı ailelere hem Türkiye ve dünya kamuoyuna hesap vermek zorunda olduğu bir olay olarak tarihimize geçti'' diyen Güler, ''Uludere ile ilgili bilgilerin net bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmamasından, başından bu yana rahatsızlık duyduklarını'' aktardı.

Bir basın mensubunun ''Helikopter tahsis edilmemesine ilişkin tatmin edici bir açıklamanın yapılıp yapılmadığını'' sorması üzerine, Güler, bu konuda tatmin edici bir açıklamanın gelmediğini belirterek, ''Hükümete, hükümet yetkililerine sormak gerekiyor, bu sorunun cevabını'' yanıtını verdi.

''CHP'nin Uludere olayına ilişkin oluşturduğu araştırma komisyonu''na ilişkin bir soru üzerine ise Güler, CHP'nin, TBMM'ye, Uludere araştırma komisyonu kurulmasını talep ettiğini söyledi.

Olayla ilgili olarak, ''18-20 yaşında, okuma isteklisi gençlerin, kaçakçılık şebekelerinin elinde oyuncak haline getirildiğini'' öne süren Güler, ''Biz hükümetin sorumluluğunun, yalnızca Uludere olayının gizlerini açıklamakla sınırlı olmadığı kanısındayız. Uludere olayındaki sorumluluk, hükümetin mevcut iktisadi ve toplumsal politikalarıyla bağlı bir sorumluluktur'' diye konuştu.

PARTİ İÇİ MUHALEFET
''Parti içi muhalefete ilişkin'' bir soruyu Güler, ''Tüzük değişikliği için bir olağanüstü tüzük kurultayı istekleri çeşitli defalar dile getirilmişti. Bu yönde Parti Meclisi'nde de bunun bilgisini vermiştik zaten. İstekler olmuştu. Demokratik haklardan biridir. Belli sayıları olan bir süreç. Elbette bu imzalar toplanabilir. O süreci hep birlikte göreceğiz. Biz, kongre takvimimizi açıkladık. Dolayısıyla olağan kurultay takvimimizi açıkladık. Bütün gücümüz, şimdi bu sürece aslında yoğunlaşmış durumda diyebilirim'' diye yanıtladı.