CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu'dan Topbaş ve Gürtuna'ya ziyaret

CHP İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu, eski İstanbul belediye başkanları Kadir Topbaş ve Ali Müfit Gürtuna'yı ziyaret etti.

DHA 28.12.2018 - 13:11 | Son Güncelleme : 28.12.2018 - 16:40

CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu'dan Topbaş ve Gürtuna'ya ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi'nin(CHP) İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun seçim çalışmaları kapsamında başlattığı ziyaretler devam ediyor.

Ekrem İmamoğlu, eski İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı ofisinde ziyaret etti.

Ziyaret sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan istifasına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Şunu ilk defa söyleyeceğim, benden istifam istenmeden ben istifamı verdim. 22 Eylül'de konuşma yaptım, ben 5 Eylül'de 'İstediğiniz zaman istifamı işleme koyabilirsiniz' diye istifamı vermiştim, benden istifa istenmeden. Sayın Özhaseki'nin ziyaretinde verdim. Ben siyasi tecrübemden bunu hissettim. Başka detayları var ama girmeyeceğim. Bunu hissettim gidişatı öyle gördüm. Sosyal medyada 2 yıldan sonra, 2014'te gündemdeydi. Medyada görüyordum. Bunu hissediyordum böyle bir şeyin kararını aldım. Doğru yaptığıma inanıyorum. Yani eski tabirle söyleyeyim Bab-ı Ali'den İzzet-i İkbal ile ayrıldık. Arz-ı veda ettik. Bu bizim için büyük bir onur. Burada halkın takdiri en büyük ödül. İsmim olmamasına rağmen önde çıkmamız büyük bir ödüldür" dedi.

İmamoğlu, ardından Ali Müfit Gürtuna'yı ziyaret etti. CHP adayına ziyaretinde eşi de eşlik etti. Gürtuna, İmamoğlu'nu kapıda karşılayarak, başarılar diledi.

"BU KIYMETLİ GÖREVE HEM LAYIK OLURUZ"

Ekrem İmamoğlu, ziyarette yaptığı konuşmada, "Yola çıkarken bu süreci yaşayanlarla çıkmak önemli ve değerli. Onun için ilk fırsat bulunca eski büyükşehir belediye başkanlarını gezmek istedik. Umarım bu kıymetli göreve hem layık oluruz. Sizin ve herkesin katkısıyla en güzel şekilde yönetmek bize de nasip olur" dedi.

"İSTANBUL ÇEYİZ SANDIĞI GİBİ"

Ali Müfit Gürtuna ise, "İstanbul hem Türkiye'nin hem Türk dünyasının bir çeyiz sandığı gibi. Yüzyılları, bin yılların birikimi var. Bir diğer yandan İslam coğrafyasının göz bebeği. Dünyanın birçok şehrine gittiğimizde o şehrin kendine bir karakterini görürüz. New York'a giderseniz yüksek binalardır. Paris'e giderseniz 19'uncu yüzyılda yapılan binalardır. İstanbul'a baktığımızda ise 3 bin yılın karmasını görürüz. 3 imparatorluğun karmasını görürüz. 3 dinin karmasını görürüz. Hepsi bir arada barış ve huzur içinde yaşaya gelmiştir. Bu anlamda dünyada tektir. İstanbul'a yapılan her işte biz sizin yanınızdayız" diye konuştu.

"HERKES İSTANBUL'A BİR ŞEYLER VERMEK İSTEDİ"

Gürtuna, "2004 yılında biz görevi bıraktığımızda bir İstanbul vizyonu ortaya koyduk. Herkes İstanbul'a bir şeyler vermek istedi. Krallar, imparatorlar, sadrazamlar, belediye başkanları, Cumhuriyet döneminde devlet başkanları… İstanbul neden bu hale geldi? Ne yapmak lazım? diye. Baktık ki İstanbul iddiasını kaybetmiş. İddiasını kaybedince herkesin kolaylıkla oynadığı bir şehir haline geliyor. Nasıl bir İstanbul ortaya koyacağız? Bunun çalışmalarını yaptık 2023'e. 2023 vizyonu ilk bu vesileyle bizim ortaya koyduğumuz bir şeydi. Sonra bazı partiler aldılar bu ismi kullandılar ama. Asıl acısı bizim çizdiğimiz rotanın 180 derece zıddına gitti. Biz 2023'te İstanbul için lider şehir, dünyanın 10 önemli şehrinden biri. Dünya kültür başkenti. Nitelikli bir kent, kent hayatı ve nitelikli kentliler. Yani nüfusu azaltırken kent ve kentli kalitesini arttırmak. Temel misyon buydu. Ne yazık ki bunun zıttı oldu. Kent kalitesi düştü. Nüfusu 8 milyona indirelim derken, 18 milyona çıktı. 30 milyona gidiyor. Ümit ederim ki bunlar pozitife döner. İyiye döner. İyi bir süreç yaşanır" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...