‘CHP’nin kimliğini Genel Başkan’ı belirler’

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Onur Öymen’in 10 Kasım’da yaptığı konuşmanın sadece onu bağlayacağını ve bu düşünceyi kabul eden hiçbir parti yöneticisi olmadığını söyledi.

Anadolu Ajansı 16.11.2009 - 18:14

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin Ümraniye'deki Tunceliler Derneği'nde, Tunceliler Dernekleri Federasyonu Başkanı Özkan Tuncer ve dernek temsilcileriyle bir araya geldi. Tekin, Tuncer ve üyelerle CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in 10 Kasımda TBMM'de düzenlenen oturumda, partisi adına yaptığı konuşma dolayısıyla görüştü.

Toplantı basına kapalı gerçekleşirken görüşmenin ardından Tekin, Tuncelilerin öncelikle misafirperver ve devrimci demokrat geleneğe sahip insanlar olduklarını söyledi.

Tekin sözlerine, “CHP'nin kurumsal kimliğini, CHP'nin Genel Başkanı belirler. CHP, çok sesli partidir ve zaman zaman çok farklı düşünceleri olabilir. Sayın Öymen'in de kişisel düşüncesidir. Sayın Öymen'in dışında bu düşünceyi kabul eden hiçbir parti yöneticisi olmamıştır. Bunu böyle kabul etmek gerekiyor. Zaman zaman bizlerin de farklı düşünceleri olabiliyor. Ama bu farklı düşüncelerden dolayı, 'Acaba CHP'ye uzun süre destek vermiş kesim ile parti arasında nasıl bir uçurum açabilirim?' uğraşı içinde olan bir kesim de var. Bunu kabul etmek lazım.

Buna inanıyorum ki Dersimliler bu oyuna gelmeyecektir. Bu anlayışın sadece Sayın Öymen'in anlayışı olduğunu burada ifade etmek istiyorum. Bunu Sayın Genel Başkanımız da büyük bir olasılıkla Meclis toplantısında dile getirecektir. Bugün nezaket ziyaretine geldik. Bu sorunun aile içi sorun olduğunu ve en kısa sürede aşılacağını düşünüyorum” diyerek sürdürdü.

Kendisinin söylediklerinin partisini bağlayıp bağlamadığı, olayı nasıl algıladığı sorulması üzerine Tekin, “Sanki genel başkan yardımcımızın düşüncesi, partinin bütün politikasıymış gibi algılanıyor. Sayın Öymen'in dışında, partide herhangi bir arkadaşımızın desteği olmamıştır. Sayın Öymen de bu hatadan dolayı özür dilemiştir” dedi.

Tunceliler Dernekleri Federasyonu Başkanı Özkan Tuncer iseözürün yeterli olmadığını belirtti.

Tuncer, “Bizim genel istek ve taleplerimiz, 70 yıl önce Dersim'de yaşanan bir isyanın olmadığını, bunun bir 'kırım ve katliam' olduğunu tüm dünya ve Türkiye kamuoyu bilmektedir. CHP içinde bulunan başta Dersimliler olmak üzere tüm devrimci, demokrat solcu ve ilerici CHP'lilerin CHP'den istifa etmesini talep ediyoruz. Tek başına Onur Öymen'in üzerine bu işi bırakarak, sanki bu ifadeler tek başına Onur Öymen'in ifadesi gibi yorumlanmasını doğru bulmuyoruz. Bu CHP'nin o dönemde tek başına iktidar olduğu bir dönemdi” dedi.

Tuncer, Onur Öymen'in CHP Grubu adına partinin görüşünü ifade ettiğini savunarak, ''Dolayısıyla bu görüş CHP'nin görüşüdür” yorumunu yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...