CHP'nin Suriye'den çıkardıkları!

Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla 3 gün boyunca Suriye'de incelemelerde bulunan CHP heyeti Türkiye'ye döndü ve açıklama Faruk Loğoğlu'ndan geldi.

Anadolu Ajansı 06.09.2011 - 21:38

CHP'nin Suriye'den çıkardıkları!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Hatay milletvekilleri Refik Eryılmaz ve Mehmet Ali Edipoğlu ile yaptığı 3 günlük Suriye ziyaretyle ilgili açıklamalarda buludu.

Loğoğlu, sıkıntılara cevap vermek için gayret içinde olan Suriye yönetiminin zamana ihtiyaç duyduğunu ve ikilemin, muhalif güçlerin sabır gösterip göstermeyeceğinde olduğunu söyledi.

Hem vakit darlığı hem de ziyaret etmek istedikleri yerlerin sayısının çok olması nedeniyle istedikleri derinliklere inemediklerini dile getiren Loğoğlu, ayrıntılı raporu genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na sunacaklarını söyledi.

Üç gün süren incelemelerde Lazkiye, Şam, Humus, Hama ve Halep'e giden, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, valiler ve halkla konuşan, olayların çıktığı belirtilen yerleri ziyeret eden CHP heyeti Türkiye'ye döndü.

Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Hatay il Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında izlenimlerini aktardı:

— Amacımız Suriye'de olup bitenleri tam olarak anlamaktı ve bu amaca ciddi ölçülerde ulaştık.

— Bütün ayrıntıları burada paylaşmak durumunda olamayacağız. Çünkü neticede bu ayrıntılı raporumuzu genel başkanımız Kılıçdaroğlu'na sunacağız.

"CİDDİ BİR OLAYLA KARŞILAŞMADIK"
— Şunu da kabullenmek lazım. Suriye makamlarının beraberliğinde hareket ettiğimiz için onlar da ülkelerinin mümkün olduğu kadar normal gözükmesini, her şeyin yolunda gittiği gibi bir izlenim edinmemizi istiyorlardı. Fakat, ciddi bir olayla da en azından birebir yüz yüze gelmedik.

— Bunun ötesinde başta Devlet Başkanı Beşar Esad olmak üzere görüştüğümüz bütün yetkililerin yaptığı açıklamalardan ve sorularımıza verdiği yanıtlardan satır aralarında, Suriye'de kimi sıkıntıların olduğu da bize ifade edildi. Humus ve Hama'da daha önce çatışmaların olduğu bölgelere de bizi götürdüler. Hala çatışmaların izleri var.

"ZAMANA KARŞI YARIŞ"
— Şunu anlıyoruz, Suriye'de zamana karşı bir yarış var. Suriye rejimi, yönetiminin, ülkedeki sıkıntının, halkın özgürlük, eşitlik, fırsat eşitliği gibi beklentilerinin yol açtığı sıkıntılara cevap vermek için bir gayret içinde olduğunu anlıyoruz. Fakat bu konuda beklenenden daha yavaş hareket edebileceklerini, her şeyin bir anda olamayacağı gibi bir zaman sıkıntısıyla da karşı karşıya olduklarını anlıyoruz.

— Suriye makamlarının ifadesi, 'ülkede sıkıntı yoktur' demiyorlar. Ancak Suriye makamları, halkın haklı isteklerini bir noktada El Kaide bağlantılı, bazı radikal unsurların, Müslüman Kardeşler'e bağlı unsurların, ayrıca bir de kriminal unsurlardan oluşan bazı silahlı çeteler tarafından rehin alındığı gibi bir değerlendirme içindeler.

"SIKINTI VAR GAYRET DE VAR"
— Suriye'de olup bitenlerin büyük ölçüde dış kaynaklı tahriklerden esinlendiği ve destek aldığını ileri sürüyorlar. Medyanın bu konuda çok büyük bir olumsuz rolü olduğunu söylüyorlar. Olayların abartıldığını, hatta yanlış aksettirildiğini söylüyorlar.

— Şimdi bilelim ki komşumuzda bir sıkıntı var. Bu sıkıntının az veya çok, yanlış veya doğru ölçüde yansıtılıp yansıtılmadığını kesin bir şekilde değerlendirip, 'bu böyledir' demek mümkün değil. Ama bir sıkıntı var.

— Bu sıkıntının üstesinden gelmek için bir niyet de var. Bu Devlet Başkanı Esad ve diğer yetkililer tarafından ifade edildi. Bir ulusal diyalog süreci başlattıklarını, anayasada bazı değişikliklerin yapılacağını, siyasi partiler yasasında, basın özgürlüğü yasalarında değişiklikler yapılmakta olduğunu ve bunların hayata geçirileceğinden bahsettiler. Bütün bunlar bir iradenin olduğunu gösteriyor.

— Bütün sıkıntı, yönetimin yapmak istediği, fakat zamana ihtiyaç duyduğu reformların hayata geçmesiyle muhalif güçlerin bu sabrı gösterip göstermeyecekleri. Böyle bir ikilemle karşı karşıya komşu ülke.''

Faruk Loğoğlu, Suriye'ye bir dış müdahaleye karşı olduklarını belirttiklerini, ''Suriye'nin meselelerinin Suriye'nin meselesi olduğunu'' ve çözümünün de bu ülke ve halkı tarafından bulunmasından yana olduklarını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...