Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından, "mağdur olduğunu" iddia edenlerin, CHP'nin kurduğu komisyona başvuruları devam ediyor.

Yüz yüze, telefonla ya da mail yoluyla müracaatların alındığı masaya, şu ana kadar 35 binin üzerinde kişi başvurdu. En çok, açığa alınan veya ihraç edilen kamu personelinin başvuru yaparken, bunları, tutuklu yakınları, gözaltına alındığında kötü muameleyle karşılaştığını ileri sürenler, kapatılan askeri okullarda ve üniversitelerde okuyan öğrencilerin aileleri ve akademisyenler takip etti.

Başvuranlar arasında, kopya ve usulsüzlük iddialarıyla anılan 2010'daki KPSS sınavıyla kamu kurumlarına yerleşemeyen kişiler de bulunuyor.

Ankara dışındakiler ise partinin il başkanlıkları bünyesinde kurulan kurullar üzerinden başvurularını iletiyor.

Mağdur olduğunu iddia edenlerin büyük bir çoğunluğu, parti genel merkezine giderek yüz yüze görüşmeyi tercih ediyor.

Avukat, akademisyen ve uzman kişilerin bulunduğu mağdur komisyonu, başvuru sahiplerini dinliyor, bu kişilere başta 15 Temmuz darbe girişimi olmak üzere FETÖ ile ilgili sorular soruyor. Mağduriyet iddiasında bulunanlara "ByLock programı kullanıp kullanmadıkları" da soruluyor.

Başvuruyu aldıktan sonra, kişinin durumuna göre, dosyaları tasnif eden komisyon, "mağdur edildiğine kanaat getirilen" kişilerin verdikleri bilgi ve belgeleri, hızla ilgili makamlara iletiliyor.

TÜM BAŞVURULAR KABUL EDİLİYOR AMA..

Tüm başvuruları kabul eden CHP'nin, "ByLock program kullanan ya da darbeye karıştığına kesin kanaat getirilen kişilerin" başvurularına ise temkinli yaklaştığı belirtiliyor.

"Google" ve "Apple" şirketlerinden bilgi istemek için sağlam temelleri olan iddialar ve yeterli somut delilin sağlanması gerekeceğine işaret edilen raporda, bir kişinin ByLock programı kurmasının terör örgütü üyeliği için yeterli görülemeyeceği savunuldu.