Chrome Firefox'u solladı

Google'a ait Chrome tarayıcı, sadece bir yılda payını ikiye katlayarak, Internet Explorer'ın en önemli rakibi olarak görülen Firefox'u geride bıraktı.

02.12.2011 - 12:59

Chrome Firefox'u solladı

İrlanda tabanlı ölçübilim şirketi StatCounter’ın verilerine göre internet tarayıcısı pazarında dengeler değişiyor. Google’ın Chrome’u, uzun yıllar boyunca en çok kullanılan ikinci tarayıcı olan Firefox’u geçti.

Techno-Labs'in aktardığı Kasım ayı verilerine göre kullanıcıların yüzde 25.69’u Chrome’u tercih ederken yüzde 25.23’ü Firefox'a devam etti. Birinciyse yüzde 40.63’lük kullanım oranıyla her zamanki gibi Internet Explorer oldu. Safari yüzde 5.92 gibi küçük bir oranla dördüncü olurken, onu yüzde 1.82 ile Opera izledi.

Geçmiş aylara bakıldığı zaman Chrome’un kısa zamanda ne kadar büyük yol kat ettiği göze çarpıyor. Bundan yalnızca bir yıl öncesine kadar Chrome’un kullanım oranı yüzde 13.35 iken Firefox’unki yüzde 31.17 idi.

Bir yıl içindeki bu hızlı değişimi pek çok etkene bağlamak mümkün. Firefox’un sürekli güncellenen ancak az yenilik getiren yapısı artık bazı kullanıcılara itici geliyor. Bunun yanı sıra Chrome’un çok başarılı reklam stratejilerini de göz ardı etmemek lazım.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...