Chromebook dünya piyasalarına açıldı

Google’ın dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarı Chromebook, ABD’nin ardından küresel piyasalara da açıldı.

19.03.2013 - 12:47

Chromebook dünya piyasalarına açıldı

Google’ın piyasaya sunduğu ilk dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayar olan Chromebook Pixel, ABD’nin ardından 6 ülkede daha piyasaya sürüldü. Apple MacBook Pro’ya rakip olması beklenen Chromebook, Kuzey Amerika’nın adından Avustralya ve Avrupa’da da satışa sunuldu.


Google, blog sayfasından yaptığı açıklamada, ‘bilgisayarın ağırlıklı olarak okullarda ve iş çevrelerinde kullanılmasını beklediklerini’ belirtti.

Google açıklamasında, “Dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerimiz olarak elinizi Chromebook’a sürmek istediğinizi belirttiniz. Mühendislerimizle bunu gerçeğe dönüştürmek için elimizden geleni yaptık... Bugün, Chromebook’u herkese sunmak adına bir adım daha attığımız için mutluluk duyuyoruz... Gelecek haftalarda Chromebook satılan mağaza sayısını ABD’de iki katına çıkarmayı amaçlıyoruz” ifadesini kullandı.

Chrome Pixel, 4 GB RAM, Intel HD 4000 grafik işlemci birimi, 256x1700 ekran çözünürlüğü, 239 ppi (inç başıa piksel) çözünürlük ve 32 GB SSD belleğe sahip. 1.8 Ghz işlemci hızındaki bilgisayar, Intel Core i5 işlemcisi kullanıyor. Alüminyum kasa Chromebook, 1.62 cm kalınlığındaki ve 1.5 kg ağırlığında.

ABD'de 32 GB modeli 1299 dolardan, 64 GB modeli de 1449 dolardan satılan Chrome Pixel, yüksek fiyatı nedeniyle eleştiriliyor. Chromebook Pixel'in Türkiye'ye ne zaman geleceği henüz belli değil.

Google, bir süre önce Androd işletim sisteminden sorumlu birimin başında yer alan Andy Rubin’in yerine, Chrome internet tarayıcısının geliştiricisi Sundar Pichai’nin geleceğini belirtti. Rubin, sürpriz istifasını, ‘Google’da yeni bir sayfa açmak istediği’ gerekçesiyle sunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...