Çiçek: AB için Kıbrıs’tan vazgeçmeyiz

Başbakan Yardımcısı Çiçek, AB üyeliği için Kıbrıs’ı kendilerine ön şart koyanlara tercihlerinin her zaman Kıbrıs’tan yana olacağını söyledi.

Anadolu Ajansı 20.07.2010 - 15:31

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 36. yıl dönümü nedeniyle Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki törende yaptığı konuşmada, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın 36. yıl dönümünde KKTC'de bulunmaktan, bu gururu paylaşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Çiçek, Kıbrıs meselesini Türkiye'nin önüne Avrupa Birliği üyeliğinin ön şartı olarak koyanlara Lefkoşa'dan seslendi ve tercihlerinin her zaman Kıbrıs olacağını vurguladı.

Kıbrıs Türk halkına verdiği sözleri tutmayan AB'nin sınıfta kaldığını belirten Çiçek, Türkiye ile KKTC ilişkilerinin dünyada eşi, emsali olmayan, karşılıksız bir ilişki olduğunu, gönülden, tarihten ve maziden geldiğini söyledi.

Çiçek, Kıbrıs sorununun çözümünün ulaşılamayacak bir hedef olmadığını belirterek, yarım asırdır BM gündeminde bulunan meselenin çözümünün parametrelerinin ortaya çıktığını ve yerleştiğini kaydetti. Adada kalıcı barış olacaksa "adada iki eşit halk, iki ayrı devlet, iki ayrı demokrasi bulunduğu" parametrelerine dayanacağını vurgulayan Cemil Çiçek, "Çözüm için gereken siyasi irade bizde var, KKTC'de var, ama Rum tarafında bu irade maalesef yoktur" dedi.

Çiçek, Rum tarafının da üzerine düşeni yaparak çözüm yolunu açması, Kıbrıs Türkü'nün çözüm çabalarına aynı iyi niyetle cevap vermeyi başarması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu;

"Müzakereleri uzatmak, çözüm ilkelerini aşındırmaya çalış mak, Türk tarafının önerilerini karşılıksız bırakmak çare değildir, çözüm hiç değildir. Dün en sert baskılardan yılmamış Türk tarafını bugün köşeye sık ıştıracaklarını, adanın gerçekleriyle bağdaşmayan formülleri dayatabileceklerini, Türkiye'yi ahdi ve tarihi vecibeleri hilafına Kıbrıs Türkünü feda etmeye zorlayacaklarını düşünenler varsa bir defa daha yanıldıklarını ve yanılacaklarını iyi bilmelidir. Kıbrıs'ın eşit sahiplerini ikinci sınıf hayata mahkum edeceklerini umanlar varsa bilmelidirler ki yine ve sonsuza kadar yanılmaya ve hüsrana uğramaya devam edeceklerdir."

Kıbrıs'ta çözüm istediklerini ve bunun için çalıştıklarını vurgulayan Çiçek, adil ve kalıcı çözüm sözlerinin arkasında durduklarını, şimdi verdikleri sözün arkasında durması gerekenlerin başkaları olduğunu söyledi.

Kıbrıs meselesini, Türkiye'nin en temel politikaları önünde engel olarak görenler, engel çıkarmaya çalışanlar, hatta vazgeçilmez şart koymaya çalışanlara daha önce de söylediklerini bir kez daha söylemek istediğini belirten Çiçek, şunları ifade etti;

"Hiçbir zaman Anavatan Türkiye verdiği sözlerden cayan bir ülke olmamıştır. Biz her defasında burada adil ve kalıcı bir çözümü istedik, istemeye devam ediyoruz. Bütün bunlara rağmen Kıbrıs meselesini AB'nin ön şartı olarak önümüze koyanlara, koymak isteyenlere ve bu şartta ısrar edenlere demek istiyoruz ki, eğer Türkiye Cumhuriyeti'ne 'ya Kıbrıs ya AB, bu ikisinden birini seçeceksiniz' diyorlarsa böyle bir açmazın, üçgenin içine sokmak istiyorlarsa Türkiye'nin her zaman tercihi, her defasında tercihi, her hükümetin tercihi Kıbrıs'tır, Kıbrıs olacaktır.”

Çiçek, kapsamlı çözüm hedefine bir an önce ulaşılmas ının istisnasız tüm tarafların çıkarına olduğunu belirterek, çözümün tüm Doğu Akdeniz'de istikrarı ve refahı sağlayacağını, çözümün sadece adadaki tarafların değil, AB başta olmak üzere tüm uluslararası tarafların menfaatine olacağını vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...