Çiçek: Allah ona lanet etsin

Nevruz'u barışın ve insani duyguların ön plana çıktığı bir gün olarak değerlendirmek gerektiğini belirten Meclis Başkanı Çiçek, ''Kim ki bugünü  kan dökmeye, kin kusmaya vesile kılarsa, Allah ona da lanet etsin'' dedi.

13.03.2013 - 16:53

Çiçek: Allah ona lanet etsin

Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Kastamonu Günleri'nin açılış törenine katılan Meclis Başkanı Cemil Çiçek, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

PKK'nın elindeki 8 kamu görevlisinin serbest bırakılmasıyla ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine Çiçek, kamu görevlilerine geçmiş olsun dileklerini ilettiğini belirtti.

Kamu görevlilerinin ailelerinin sevincini paylaştığını ifade eden Çiçek, şöyle konuştu:

''Bundan sonra ne kendileri ne de milletimiz için böyle üzücü olaylar, tablolar yaşanmasın. Yeteri kadar bu ülkenin insanları acı çekti, sıkıntı çekti. Bu coğrafya maalesef acıların coğrafyası oldu. Bunda elbette, her zaman söyleriz: Dış güçlerin dahli var. Dış güçler her defasında bir kısım tertiplerin, oyunların peşinde geçmişte de oldu, bugünde de oldu, bundan sonra da olacak ama mühim olan bizim millet olarak, toplum olarak, yaşadığımız acılardan ders çıkarıp aynı hatalara düşmememiz, aynı çukurlara düşmememiz, aynı acıları yaşamamamız lazım çünkü ölen insan bizim insanımız, yaralanan insan bizim insanımız, sevinen başkaları oluyor. Onun için yeteri kadar ders çıkaracak acıları da yaşadık. Bundan sonra geleceği daha sağlam, daha güvenli inşa etmemiz gerekiyor. Onun için de kimin ne bilgisi varsa ne tecrübesi varsa bu sürece nasıl olumlu katkı verecekse bunun üzerine kafa yormamız gerekiyor. Gelişmeleri bu manada değerlendirmek gerekir. İnşallah bir daha bu sıkıntılar yaşanmaz.''

Meclis Başkanı, Nevruz'un Türkiye tarihinde, kültüründe, barışın, kardeşliğin, insani duyguların öne çıktığı, öne çıkarıldığı önemli bir tarih, kültürün önemli bir parçası olduğunu kaydederek, ''Ama maalesef yaşadığımız terör olayları sebebiyle Nevruz günlerini Türkiye'de bir endişe, bir kaos günleri olarak yaşadık. Artık bunların bitmesi lazım. Kime ne faydası oldu diye de bir geriye dönüp bakmamız gerekiyor. Onun için ümit ederiz herkes olup bitenlerden ders çıkarmıştır'' değerlendirmesini yaptı.

Nevruz'un dünyanın birçok bölgesinde kutlandığına işaret eden Çiçek, ''Onun için geniş bir coğrafyada kutlanan bu günü, barış için, kardeşlik için insani duyguların öne çıktığı bir gün olarak değerlendirmek lazım. Kim ki bu günü, bunun ötesinde anlar ve bu günü kan dökmeye, kin kusmaya vesile kılarsa Allah ona da lanet etsin'' dedi.

Meclis Başkanı Çiçek, Abdullah Öcalan'ın 21 Mart'ta video konferansla çağrıda bulunacağı iddialarıyla ilgili ise, ''Kesinleşmemiş bir kısım işlemler, eylemler, fiiller için yorum almak bence doğru değil. Abdullah Öcalan F tipi cezaevinde yaşıyor. Oranın kuralları var, oranın statüsüne tabi. Bu türlü kararlar için ondan evvel karar vermesi gerekenler var. Onlar bir açıklama yapmadan biz yorum yaparız, ayın 21’ine geldiğimizde bu tür olaylar olmaz, 21’ine kadar da birbirimizi taşlar dururuz. Bence makam sahiplerine işi kesinleştirmeden, kesin olarak yetkililer açıklama yapmadan ihtimaller üzerine yorum inşa etmek bence doğru olmaz. İnsanlar acı yaşıyor. Acıları katlandırır bunlar. Bu ülkede şehit aileleri var, gaziler var. Onları da rahatsız edecek aslı esası olmayan ya da karara bağlanmamış konularla ilgili yorumları yapmayın, sormayın'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...