Çiçek Askeri Yargıtay'a gidiyor

'İritaca İle Mücadele Eylem Planı' davasının, Genelkurmay Askeri Mahkemesi tarafından rededdilmesini, albay Dursun Çiçek'in avukatı değerlendirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.07.2010 - 21:41

Çiçek Askeri Yargıtay'a gidiyor

'İrticayla Mücadele Eylem Planı' başlıklı yazı nedeniyle Askeri Mahkeme'de hakim karşısına çıkan Deniz Piyade Kurmay Kıdemli Albay Dursun Çiçek'in avukatı Celal Ülgen, Askeri Mahkeme'nin davayı reddine ilişkin kararının gerekçesini açıklamasının ardından kararı Askeri Yargıtay'da temyiz edeceklerini bildirdi.


Ülgen, duruşma sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 223/7 maddesine göre bir kişinin aynı suçlama nedeniyle iki ayrı davada yargılanamayacağını belirtti.

Askeri Mahkeme'nin bu nedenle bugün görülen dava ile İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya ilişkin eylemlerin aynı olduğunu gerekçe göstererek, yargılamayı reddettiğini anlattı.

Duruşmada davayla ilgili olarak askeri yargının görevli olduğunu dile getirdiklerini hatırlatan Ülgen, ''Çünkü iddia edilen eylem, asker kişi hakkında iddia ediliyor. Ayrıca İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nın karargahta hazırlandığı söyleniyor'' dedi.

Ülgen, bir gazetecinin ''Askeri iddianamede yazının nerede hazırlandığının belirlenemediği bildiriliyor'' sözü üzerine, ''O askeri iddianamenin fantezisi. Askeri iddianame med-cezir gibi bir yükseliyor, bir alçalıyor'' ifadelerini kullandı.

Ülgen, hangi mahkemenin görevli olduğunun belirlenmesi için davanın uyuşmazlık mahkemesine götürülmesi yönündeki taleplerinin neden reddedildiğine ilişkin olarak da ''mahkemenin kararıyla ortada dava kalmadığı için talebimiz irdelenemedi'' açıklamasını yaptı.

Mahkemenin gerekçeli kararını bekleyeceklerini, ardından kararı Askeri Yargıtay'da temyiz edeceklerini vurgulayan Ülgen, bir gazetecinin, ''Askeri savcılık, ilk soruşturma sonucunda takipsizlik kararı vermeyip, dava açmış olsaydı bugünkü yargı yeri Askeri Mahkeme mi olacaktı?'' sorusuna, ''Evet'' karşılığını verdi.

"ÇAMURUN İZİNİ SÜRMEKLE MEŞGULÜZ"
Ülgen, ''Eğer Askeri savcı ikinci kez de takipsizlik kararı verseydi ve 'Sivil mahkemede açılmış bir dava var' deseydi müvekkilim Dursun Çiçek hakkında haftalardır kamuoyunda tartışılan ve amirlerini kıskandığı için böyle yaptığı gibi onur kırıcı iddialar ve şayialar, daha doğrusu çamurlar atılmamış olacaktı. Şimdi çamurlar temizlendi, ama izini sürmekle meşgul olacağız. Ne demek istediğimiz son derece açık'' diye konuştu.

Ülgen, Dursun Çiçek'in, olaylara serin kanlı bakan ve mantık içinde değerlendirmelerde bulunan bir kişi olduğunu ifade ederek, müvekkilinin, ''Askeri Yargıtay yolunu da deneyip ona göre bir karar vereceğiz'' değerlendirmesinde bulunduğunu bildirdi.

"AFFEDİLEMEZ"
Çiçek'in kızı stajyer avukat İrem Çiçek de şu açıklamayı yaptı:

Sayfa Yükleniyor...