Çiçek: Bizim söylemediklerimiz söyleniyor

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası CHP lideri Baykal'ın bugünkü açıkalmalarına yanıt verdi.

24.08.2009 - 19:25

Çiçek: Bizim söylemediklerimiz söyleniyor

Bakanlar Kurulu Toplantısı sona erdi.

Yaklaşık 4,5 saat süren ve kabine üyelerinin ağırlıklı olarak Yargı Reformu'nu görüştüğü toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek açıklamalarda bulundu. Çiçek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

''Demokratik açılım ya da Kürt açılımı diyoruz. Değerlendirme fırsatı buldunuz mu? Bu konuda özellikle muhalefetin sert eleştirileri vardı. İçişleri Bakanı bir süreci tamamladı. Bundan sonra muhalefetin bu sert tepkisi varken nasıl bir yol haritası olacak, neler yapılacak değerlendirdiniz mi?'' sorusuna Çiçek, ''Bu açılıma muhalefet eden kesimler tarafından dile getirilen hususlara baktığımızda özellikle bugünkü basın toplantısı da dikkate alındığında, bizim düşünmediğimiz, bizim söylemediğimiz, bizim hedeflemediğimiz ve bizim katılıp, muhatap olmadığımız bir kısım teklifler, görüşler sanki bizim tarafımızdan söylenmişcesine kamuoyuna yanlış bilgi aktarılıyor'' yanıtını verdi.

"KENDİSİNİ BİZİM YERİMİZE KOYUYOR"
Bir kısım toplantılardan bahsedildiğini belirten Çiçek, ''Resmen hiç kimsenin katılmadığı, sanki bu toplantılara bizden katılanlar var, sanki biz o sözleri söylemişiz, sanki biz orada dile getirilen asılsız konuları hedefliyormuşcasına kendisini bizim yerimize koyarak bir değerlendirme yapıyor.

Böylesine önemli, böylesine tarihi geçmişi olan bir konuda açıklama yapılırken daha somut bilgilere, belgelere ve açıklamalara dayanılarak, ciddi bir sorumluluk duygusu içinde bu konuların konuşulmasında, değerlendirilmesinde kamuoyuna bilgi verilmesinde fayda vardır. Biz konuyu, önemine binaen olabildiğince hassas götürmeye, herkesin fikrini, katkısını almaya gayret ediyoruz. En başta da muhalefet partilerimizin -bu sorunun Türkiye'nin sorunu olduğundan kimsenin tereddütü yok. Sadece AK Parti'nin ve ya hükümetinin sorunu değil- baştan ifade etmeye çalıştık, Türkiye'nin yönetimine talip olan partilerimizin, bizimle ilgili fikirlerini ve düşüncelerini söylerken, kendi düşüncelerini de madde madde herhangi bir tereddüte mahal vermeyecek tarzda ortaya koymaları gerekir.

Kamuoyu bizim ne söylediğimizi biliyor. Biz bunu toplumun her kesimine olabildiğince anlatmaya ve katkılarını istemeye gayret ediyoruz. O nedenle, muhalefet partilerimizin bu süreçte bugüne kadar olan üsluplarından, tavırlarından daha farklı bir tarzda kendi çözümlerini, genel niyet beyanlarının ötesinde ortaya koymalarında fayda var. Bu değerlendirmeleri yaparken tekrar ifade ediyorum; bizim söylemediğimiz, konuşmadığımız, hedeflemediğimiz ve hele hele toplantılarına hiç katılmadığımız hususlar üzerinden saatlerce açıklama yapmak doğru olmuyor'' şeklinde konuştu.

'BİZ GÖRÜŞMEYECEĞİZ' DENİLİYOR
''Hükümet her şeye rağmen bu kritik süreçte muhalefetle temas kurmaya çalışacak mı? Özellikle, Sayın Başbakan nezdinde hem Baykal ile hem Bahçeli ile?'' sorusu üzerine Çiçek, ''Biz, dikkat ederseniz, herkesle görüşmeye çalıştık, çalışıyoruz da. Bu noktada herhangi bir tereddütümüz de yok. Ama, 'biz görüşmüyoruz' deniliyorsa, o takdirde bu sorunuzun cevabının ne anlam ifade ettiğini tekrar değerlendirmemiz lazım. 'Biz görüşmeyeceğiz' diyorsa ne yapalım? Cumhurbaşkanlığı makamından davet geliyor, 'biz görüşmeyeceğiz' deniliyor. İçişleri Bakanı arkadaşımız diğer partilere, meslek kuruluşlarına, odalarına gitti bilgi verdi. Kendilerine de bilgiyi verdi. Bugün de yarın da veririz. Bunda bir tereddüt yok ama biz, 'bilgiyi istemiyoruz' deniliyorsa. O zaman bu soru biraz muallakta kalıyor'' ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...