Çiçek: Bölge partileri oluştu

Cemil Çiçek'in Ermenistan sınırı açıklamalarına AKP'den tepki Grup Başkanvekili Nihat Ergün'den geldi. Çiçek ise "Bölünme riskiyle ilgili olarak her zaman değerlendirme yapılır" diyor.

02.04.2009 - 10:14

Çiçek: Bölge partileri oluştu

Ergün, "Oy veren vatandaşları rencide edici beyanlara gerek yok, bunlar haksız ve yanlış şeyler.

DTP'ye oy veren vatandaşlarımızın hiçbiri Cemil bey'in söylediği saiklerle oy vermedi" diye konuştu.

Çiçek'in çıkışının kişisel olduğunu da belirten Ergün, bu açıklamaların parti politikasını yansıtmadığına da dikkat çekti. AKP Grup Başkanvekili Ergün, "Çiçek'in sözlerine açıklık getirmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

ÇİÇEK: BÖLGE PARTİLERİ OLUŞTU
Öte yandan Milliyet Gazetesi Yazarı Fikret Bila, Cemil Çiçek'le tartışmalara ilişkin yaptığı röportajı yazdı. Başbakan Yardımcısı Çiçek yerel seçimin sonunda bölge partileri oluştuğunu söylüyor: 

“Seçim sonuçlarını Türkiye haritası üzerine yerleştirdiğinizde, bölge partileri ortaya çıkıyor. AKP bunun dışında. Biz Türkiye partisiyiz ve her tarafta varız. Ama diğerleri için bu geçerli değil. DTP Güneydoğu’da var, daha önce de vardı, şimdi kuzeye de çıktı, Iğdır’ı da aldı.

Daha önce güney sınırındaki bir bölgedeydi şimdi İran, Ermenistan sınırına da sıçradı. CHP kıyı şeridinde var. MHP İç Ege’de var. Ben, ‘bu tabloya her parti stratejik bakmalı, bu partiler biz niye bazı bölgelerde yokuz diye, partiler üstü bir bakışla sonuçları analiz etmeli’ dedim. Biz böyle yapıyoruz, nerede oy niye artmış, nerede niye azalmış, öyle bakıyoruz.”

DEMEK Kİ GÜNEYDOĞU'DA PROBLEM FARKLI
Cemil Çiçek  DTP ile ilgili değerlendirmesinde ne kastettiğine ilişkin zoruya ise şu yanıtı veriyor:
“Şimdi biz ne kadar çok hizmet edersek o kadar çok oy alırız diye bakıyoruz. Bu doğru bir mantıktır. Nitekim Sayın Başbakanımız da ‘biz hizmet siyaseti yapıyoruz, kimlik siyaseti yapmıyoruz’ dedi. Güneydoğu’ya da birçok hizmet yapıldı.

Ama rakip parti olarak DTP, hiç hizmetten bahsetmedi, onun söylemi tamamen kimlik siyasetiydi. Ve bu siyaset, hizmet siyasetinden daha fazla destek gördü. Benim üzerinde düşünülmesi gerekir dediğim, budur. Demek ki Güneydoğu’da problemler farklı. 

"Bu incelenmeli diyorum. Ben inceleme yapılmadan ‘şudur’ diyemem. Bu sonuca bakıldığında demek ki ya adaylarda veya söylemde bir şeyler var. Bunu analiz etmek gerekir.

Partiler, hep kazandıkları üzerinde duruyor. Bulundukları noktayı daha güçlü göstermeye çalışıyor. Ama kaybettikleri üzerinde durmuyorlar. Neden sadece ‘şu bölgede varız da bu bölgede yokuz’ demiyorlar. Oysa bunun üzerinde durmaları gerekir.

Stratejik bakış dediğim bu. Partiler, bütün Türkiye için siyaset yaptıklarına göre ‘neden burada varız da burada yokuz’ diye araştırma yapmaları gerekir. ‘Ben neyi yanlış yapıyorum da buralarda yokum’ diye incelemesi lazım.”

BÖLÜNME RİSKİ SÖZÜ
Çiçek, Bila'nın "DTP’yle ilgili değerlendirmesinin bir bölünme kaygısından mı kaynaklandığı" sorusuna ise şu yanıtı veriyor: “Bölünme riskiyle ilgili olarak her zaman değerlendirme yapılır. Birtakım spekülasyonlar da yapılır. DTP’nin Iğdır’ı, Van’ı almasını ben önemsiyorum. Irak, İran, Ermenistan sınırlarındaki bölgeler. Farklı problemler var. Diğer partiler ‘buralarda neden yokuz’ diye düşünmeli, bunu söylüyorum.” 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...