Çiçek: Bu komisyonla anayasa olmaz

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Meclis'te grubu bulunan partilere mektup göndererek mevcut Anayasa Uzlaşma Komisyonu ile tam bir anayasa yapılamayacağını belirtti.

Anadolu Ajansı 22.11.2013 - 10:54

Çiçek: Bu komisyonla anayasa olmaz

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, mevcut Anayasa Uzlaşma Komisyonu ile tam bir anayasa yapılamayacağının ortaya çıktığını belirten bir mektubu, AK Parti, CHP, MHP ve BDP TBMM gruplarına mektup gönderdi.

Çiçek, mektubunda, yeni anayasa yapım sürecini ve yaşananları anlatarak, şunları kaydetti:

"Sürecin önemli kazanımlarına rağmen, yeni bir anayasanın tümünde uzlaşmanın olmayacağı, sadece kısmi bir sonucun ortaya çıkacağı açıktır. Bu sonuç, hem çalışma usullerinin 6. maddesinin hem partilerin siyasi varlık sebebi olarak gördükleri ve vazgeçemeyeceklerini ifade ettikleri kırmızı çizgilerin tabii bir sonucudur. Bu durum karşısında Komisyon Başkanlığı görevini yürütmemin sağlayacağı bir fayda da yoktur. Bu sebeplerle yeni anayasa çalışmalarının geldiği noktayı ekteki belgelerle birlikte değerlendirmelerinize sunuyorum. Arzu edildiği ve onay verildiği takdirde bu metinler TBMM internet sitesinde yayınlanacaktır."

'YAKUT'A PRENSİPTE KATILMIYORUM'
Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cemil Çiçek, Meclis Başkanvekili Sadık Yakut'un karma eğitime ilişkin sözlerine prensipte katılmadığını belirterek, "Bu konuyu siyasetçilerden çok belki bilim adamları, psikologlar, eğitimciler konuşsa çok daha faydalı bir tartışma olur" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...