Çiçek: Ekonomi zarar görüyor, esnaf rahatsız

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin operasyon sonrası yaşadığı gelişmeler nedeniyle ekonominin zarar gördüğünü; esnafın, iş adamlarının bundan rahatsız olduğunu söyledi.

Haberler 16.01.2014 - 10:53

Çiçek: Ekonomi zarar görüyor, esnaf rahatsız

Meclis Başkanı Cemil Çiçek operasyon sonrası gelişmelerle ilgili konuştu. 17 Aralık operasyonu sonrası yargı mensuplarının üzerine gidilidğini söyleyen Çiçek, "HSYK vesilesiyle 17 Aralık'ta sonra gelişen olaylar sebebiyle hepimiz rahatsızız, ama en çok yargı mensupları rahatsız. Hakim ve savcılar canını dişine takarak yüzbinlerce dosyayı incelemeye çalışıyor. O insanlar takdir edilecek insanların başında geliyor" dedi.

Yaşanan bu tartışmalar nedeniyle ekonominin zarar gördüğünü söyleyen Çiçek, "Esnafa sorun, onların bu tartışmalardan ne kadar rahatsız olduğunu görecekesiniz. Dolar yükseliyor, döviz yükseliyor. Bunlar yatırım yapacakları tehdit ediyor" şeklinde konuştu.

'KESİN ÇÖZÜM ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ'
Çiçek sözlerine şöyle devam etti:

Dün 'nin özel bir konuğu vardı. 12 saatlik görüşmenin yarıdan fazlası HSYK ile ilgiliydi. Doğru çözüm anayasa değişikliğidir, bunda hiç tartışma yok. Ama hala bundan şüphe edilmesi beni üzüyor. Onun dışındaki yaklaşımlar geçiçci olur, gelin bu sıkıntılarda doğru bir çözüm yapalım ve HSYK'nın yapısını değiştirelim. Çoğunluğu değil, çoğnlukçuyu temsil eden bir yapı haline geldi. Yargının önümüze koyduğu sorunları çözmekle meşgulüz. 4 parti uzun bir çalışmanın sonunda ortaya bir model koydu. RTÜK modeli misal olarak söylendi. Ben de bunu teklif ediyorum. AK Parti'nin yargıyla ilgili teklifi bir yargı birliği yönündeydi ondan vazgeçti. Büyük ölçüde parlamentoya imkan tanıyan bir mutabak var. Hakimlerle savcıların ayrılması konusunda da mutabıkız. Anayasa dğeişikliği olursa bu sorun yüzde 98 çözülür"

Sayfa Yükleniyor...