Çiçek: Herkesin görüşünü alacağız

Başbakan Yardımcısı, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesiyle ilgili muhalefetin gösterdiği tepkilere "İhanet gibi son derece ağır kavramları ulu orta kullanmamak lazım" dedi.

Haberler 23.05.2009 - 13:07

Çiçek: Herkesin görüşünü alacağız

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, gazetecilere Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi için muhalefetten yükselen sert eleştirileri değerlendirdi.

Bir gazetecinin, "Mayınların temizlenmesi tartışmalarıyla ilgili olarak muhalefetin sert eleştirileri var. Vatana ihanet olarak değerlendiriliyor. Bunu nasıl karşılıyorsunuz?" sorusu üzerine Başbakan Yardımcısı Çiçek şunları söyledi:

"Muhalefetin özünde zaman zaman sertlik vardır, 'de de muhalefet hep sert yapılır. Bugünkü muhalefet de bu geleneği sürdürüyor ancak vatanseverlik konusu kimsenin tekelinde değil. Ya da bunun için bir kantar var da birileri tartıldı, birisi eksik, birisi fazla mı geldi."

Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bence ihanet gibi son derece ağır ve hoş olmayan kavramları ulu orta kullanmamak lazım. Getirilen tasarıyla ilgili eleştiriler olabilir. Biz onu saygıyla karşılarız. Kendi düşünceleri varsa onları da dinleriz ama bu kavramların ulu orta kullanılması çok doğru olmaz. Siyasi gerginliklere sebebiyet verir.

Şimdi bakın siz de bunu bana sordunuz. Benim de aynı üslupla cevap vermem gerekir eğer aynı alışkanlıkları sürdürecek olursak. Ben bunu doğru bulmuyorum. Varsa bir itirazları bunu daha yumuşak bir üslupla herkesin anlayışla karşılayacağı bir üslupla söylemeleri uygun olur diye düşünüyorum."

Çiçek, Genelkurmayın da bu konuda görüşünü açıkladığının belirtilmesi üzerine, "Biz hükümetiz, biz herkesin görüşünü alırız. Neticede herkes bu ülkede olup biten her şeyden hükümeti sorumlu tutmuyor mu? Öyleyse hükümet herkesin görüşünü alır, kendi görüşünü ortaya koyar, sorumluluğu da üstlenmiş olur. Mesele bu kadar basittir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...