Çiçek: Kavgalı eve kız verilmez

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, siyaset, ekonomi ve hukuk alanlarında istikrar için barış ortamının önemli olduğunu belirterek, "Kavgalı eve kimse kız vermez. Kavgalı ortama yatırım olmaz" dedi.

Anadolu Ajansı 29.01.2014 - 17:48

Çiçek: Kavgalı eve kız verilmez

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) ocak ayı meclis toplantısında konuşma yaptı.

Siyaset, ekonomi ve hukuktaki istikrarın önemine vurgu yapan Çiçek, "Huzur yoksa, güven yoksa, kavgadan geçilmiyorsa... Kavgalı eve, kimse kız vermez. Kavgalı ortama yatırım olmaz" dedi.

Kayıt dışı siyaset konusuna değinen Çiçek, şöyle konuştu:

“Yüksek Seçim Kurulu karar verdi. 28 siyasi parti seçimlere giriyor. Acaba Türkiye'de siyaseti sadece bu 28 parti mi yapıyor? Biz kayıt içindeyiz, söylediğimiz, yaptığımız, hesabımız belli. Ama Türkiye'de siyasetin çok önemli bir kısmı bu kayıt dışı siyasettir. Gelişmiş demokrasi, siyaseti de ekonomiyi kayıt içine almış demokrasidir. Kastettiğim şeffaflık. Kimin kim olduğu, kiminle olduğu belli olacak. Ama geldiğimiz noktada Türkiye uzunca bir süre işin bu kısmını göz ardı etti.

Hukuken, siyaseten, tarih önünde sorumlu benim ama benden çok daha etkili unsurlar varsa ileri demokrasilerde bunların hepsi reddedilir. 60 yıllık siyasi tarihimize baktığımızda anayasada böyle bir görev verilmemiş siyasette etkin olanlar vardır. Burada en tehlikeli kayıt dışı siyaset iki kurum tarafından yapılırsa ülke için sıkıntı yaratır. Bunlardan birisi silahlı kuvvetlerdir, ikincisi de yargı kurumudur."

Bir ülkenin ordusunun ve yargısının yedeğinin bulunmadığına dikkati çeken Çiçek, yargının siyasetin merkezine oturmasının bir ülkenin başına gelebilecek en büyük felaketlerden biri olacağını vurguladı.

Cemil Çiçek, Türkiye'de hukuk istikrarının olmasının herkesin kendi görevini yapmasına bağlı olduğunu dile getirdi.

Suriye ve Irak'ta yaşananları anımsatan Çiçek, "Allahu Ekber diyerek müslümanlar birbirini öldürüyor. İlahi mesajın insanlara vereceği huzur ve kardeşlik duygusu, siyasetin acımasız çarkları içerisinde heba olup gidiyor" dedi.

.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...