Çiçek: Kürt sorununun çözümü içimizde

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Kürt sorunun Türkiye’nin bir sorunu olduğunu belirterek “Çözecek olan bizleriz. İster mevcut hükümet ve parlamento; isterse gelecekteki. Sorun varsa çözümü de içimizdedir” dedi.

Anadolu Ajansı 18.05.2009 - 21:22

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Kürt sorunun Türkiye’nin bir sorunu olduğunun altını çizerek “Bunu çözecek olan bizleriz'' dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Hükümetin Kürt sorunun çözümüne ilişkin bir adımı olup olmadığına” yönelik bir soru üzerine Çiçek, bu tip işlerin hükümet eliyle yürütüldüğünü, hükümetin öne çıkarılmasının işin tabiatı gereği olduğunu belirterek, “Ancak Kurul'da bu konuyla ilgili bir konuşma yapmadık” dedi.

Çiçek, ''Zaten sizin meslektaşlarınız da sayın Cumhurbaşkanı'na bunun ne anlama geldiğini sormuşlardır. Bir cevap varsa o da kendisi vermiştir. Onun için bugün ben bu konuda bir yorum yapamam'' diye konuştu.

"İYİMSER BİRİYİM"
Çiçek, ''Cumhurbaşkanı iyimser bir havadan bahsetti. Bu iyimserliğin nedeni ne? Bu sorunun çözümü konusunda siz de bu kadar iyimser misiniz?” sorusu üzerine ise şunları söyledi:

“Ben genelde iyimser bir insanım. Kişisel kanaatimi soruyorsanız, 'her iş kötüdür, kötüye gidiyor' diye söylemek, konulara böyle yaklaşmak zaten Türkiye'ye bir şey kazandırmıyor. Eğer meseleye kötümser bir açıdan bakmak bir şey ifade edecekse bir hafta sonu hep beraber toplanırız, bu işlerle ilgili hep kötümser atmosferde bu konuları tartışırız ama bunun kimseye faydası olmaz.

"ÇÖZÜM İÇİMİZDE"
Hepimiz şunu iyi biliyoruz ve bilmeliyiz ki, sorun Türkiye'nin sorunu ise bunu çözecek olan da bizleriz. İster benim içinde bulunduğum hükümet, ister bugünkü parlamento, ister gelecekte, bunu genel sorunlar için söylüyorum, dolayısıyla ortada bir sorun varsa bunun çözümü de içimizde olacaktır; bu yöndeki pozitif çabalarımızı, gayretlerimizi birleştirebilirsek. Hele hele böylesine derinliği olan sorunlarda, iç politika mülahazalarıyla bakmaz da sorunu Türkiye'nin gündeminden çıkarmak adına bir çaba ve gayret içerisinde olabilirsek tabiatıyla geçmişe nazaran geleceğe daha güvenle bakma imkanı var ve sorunların çözümünde de daha olumlu bir yaklaşımı ortaya koyma imkanı olabilir diye düşünüyorum.

Kaldı ki, yine böylesine derinliği olan sorunlarda devletin tüm kurumlarının görüş birliği içinde olması sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır. Tartışmaları da geride bırakmaya vesile olur. Bu meseleler zaten devletin ilgili kurumlarında ve platformlarında konuşuluyor, konuşulacaktır. Zaten bir kısım kurulların mevcudiyeti de bu konular konuşulsun diyedir.”

MECLİS'TEKİ İFADE KRİZİ
Cemil Çiçek, “DTP milletvekillerinin savunmalarının alınmasıyla ilgili bir tartışma da yaşanıyor. Anayasal bir boşluk olup olmadığı konusundaki görüşünüz nedir?'' şeklindeki soru üzerine ''Sayın Başkan'ın bu konuda meslektaşlarınızın sorduğu sorulara verdiği cevapları ben de basından okudum. İyi niyetli bir çabayı sürdürüyor. Ümit ederim, sorunsuz, sağlıklı, makul bir çözüm birlikte bulunabilir. Tabii dosyayı bilmediğim için içeriğiyle ilgili zaten bir şey söyleme şansım yok ama bu çabalar inşallah önümüzdeki günlerde bir sonuca varmış olur” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...