Çiçek: Siyaset değişmedi, kokuştu

Başbakan Yardımcısı Çiçek son dönemde siyasette yaşanan olaylarla ilgili olarak, “Siyaset değişmiyor, kokuşuyor. Suçlamalar bir yere bağlanmıyor” dedi.

24.05.2011 - 14:06

Çiçek: Siyaset değişmedi, kokuştu

NTV’de Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç’ın sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek son dönemde yaşanan kaset sıkandallarını değerlendirdi.

Çiçek, “Siyaset değişmiyor, kokuşuyor. Fiili yanlış, yöntem yanlış. Suçlamalar bir yere bağlanamıyor. Çamur bir iş. Siyaset bu anlamda değişmedi, ben iyi ilerlemeye değişim derim” diyerek yaşananların ilerleme olmadığını söyledi.

Geçmişte yaşananların bugün ile kıyaslanamayacağını belirten Cemil Çiçek, “Geçmişte böyle şeyler olmadı ama mahalli durumlarda belki olmuştur. Mahalli adaylar asılsız iddialarda bulunurdu. Seçime giderken, partilerden fikirlerini, düşüncelerini seviyeli bir tarzda anlatmasını beklerken bunlarla yatıp kalkıyoruz” dedi ve 24. kez seçimlere giden bir ülkeye bu olayların yakışmadığını ekledi.

Kaset skandallarının özel hayat meselesi olduğunu belirten Çiçek, bir noktas ile bu yaşananların suç olduğunu ve özel hayata müdahale edildiğini anlattı. Çiçek bu suça müdahale edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bir yerde suç işlendiyse yetkili makam Cumhuriyet Savcısıdır. Bu olaylar olunca da Ankara ve İstanbul’da savcılar soruşturma başlattı ve MHP’den bilgi ve belge istedi.

İpuçlarını yan yana getirip bir şey çıkarmaya çalışacak. Bu konuda güvenlik güçlerinin iki durumu var, suçun işlenmeden öncesi için İçişleri Bakanlığı’na bağlı, suç işlendikten sonra iş savcıdır.

Hükümete düşen elinden verebileceği yardımı vermektir. Ama bizden yardım istenmedi. Sayın Başbakan suç işlenince savcılık işe başladı diyor. Şimdi savcılık işi savsaklarsa hükümet devreye girebilir ama şu an bu durum yok” dedi.

Türkiye’de her konunun siyaset zemininde tartışıldığını aktaran Başbakan Yardımcısı bu tartışmaların önyargılarla ve “olsa olsa” mantığı ile ilerlediğini ifade etti. Çiçek ayrıca tartışmalarda oy kazancı ve kaybı düşünüldüğü için çok da verimli olamadığını sözlerine ekledi.

Cemil Çiçek kaset skandalları ile Türkiye siyasetinin yeniden dizayn edildiğini ama bunun ilk defa olmadığını vurguladı. Çiçek, “1983’ten sonraki kısıma bakalım. 1983’de seçime 3 parti seçime sokuldu.

Bu ülkede şimdi demokrasiyi savunanların geçmişte sustuğunu da unutmayalım.

28 ŞUBAT SÜRECİ
28 Şubat’ta manşetleri, kimlerin ne yazıp ne yazmaması gerektiği ortaya çıkıyor. O zaman da siyaset dizayn ediliyordu. O zaman işin içinde olanlar bugün demokrasi diyorlar.

Bakıyorsunuz kimler var? İş adamları var. Devletten sebeplenen iş adamları siyaseti dizayn etmeye çalışıyor.

Bir meslek örgütü işi gücü bırakıp, milletvekili transferi yapmaya çalışıyor” dedi.

'BAHÇELİ SOĞUK KANLI OLMALI'
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bugün söylediği, “AK Parti organize suç örgütünün” yardımcısıdır sözleriyle ilgili olarak bu tür yakıştırmaların geçmişte MHP’ye de yapıldığını hatırlattı. “Sayın Ecevit de MHP’yi aynı şekilde suçlamıştı. Bu tür ifadeler siyasetin kalitesini düşürür. Biraz daha soğuk kanlı olmalıyız” diyen Çiçek sertliğin kimseye fayda getirmeyeceğini ekledi.

CHP’NİN HAKKARİ MİTİNGİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hakkari’de konuşurken kepenklerin indirilmemesiyle de alakalı konuşan Çiçek, “Sayın Kılıçdaroğlu rakip görünmüyor. Orada PKK ve parti sadece AK Parti’yi rakip görüyor. Önce bütün bu ayak oyunlarının altında AK Parti’nin oyunu azaltmak var. Bu ayak oyununu görüyoruz. Anayasa referandumunda aynı birliktelik oldu. Şimdi de mitinglerde görüyoruz. Oradaki topluluk BDP’nindir.

Orada yapılan konuşmaların aynısı İzmir’de yapabilir mi bilemem. Sayın Kılıçdaroğlu sabah dediğini akşam değiştirir. Ben aslında şnu demek istedim diyebilir. Ülkenin iyiliği için çaba gösteren kurumlara da laf ediliyor” yorumunu yaptı.

‘O BOMBA PATLASAYDI...’
Dün haberlere çıkan ve bir köprünün altına bırakılan bombalarla ilgili olarak Kılıçdaroğlu’nun ne dediğini soran Çiçek, “Burada hayatını kaybedecek insanlar o bölgenin insanları. Bu ülkede eli silahlı insanlar dolaşacak da polislere laf edilecek” diyerek eleştirilerde bulundu.

Yapılanların AK Parti oylarını azaltmak için olduğunusavunan Çiçek bu yaklaşımın tehlikeli olduğunu da belirtti.

‘RANDEVU VERMİYORLAR’
Başbakan Yardımcısı terör örgütlerinin aralarında işbirliği yaptığını ancak siyasi partilerin bu işbirliğini yapamadığını vurgulayarak, “Randevu istiyoruz ama verilmiyor. MHP 4.5 yıldır herkes ile konuşup bizle konuşmuyor. Daha birilerinin yeni gittiği yerebiz 8 yıldır gidiyoruz. Biz bu fitne işin bitmesi için uğraşıyoruz” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...