Uludere olayını NTV’ye değerlendiren Meclis Başkanı Cemil Çiçek, PKK'nın en çok dış destek alan örgüt olduğunu, Irak'ın kuzeyinin Türkiye'ye yönelik kanlı eylemlerin planlandığı, karar verildiği, teröristlerin eğitildiği ve lojistik desteğin sağlandığı bir bölge olduğunu belirtti.

Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen, Kuzey Irak'taki bu durumun ortadan kaldırılamadığını belirten Çiçek, ‘O bölgede pek çok kanlı eylem yapıldığını gördük’ dedi.

Uludere olayına derinlikli bakmak gerektiğini ve sağlıklı sonuçlar çıkarmak gerektiğini dile getiren Çiçek, ‘Olayla ilgili çok yönlü inceleme yapılıyor. Onun sonuçlarını beklemek lazım. Eksik bilgiyle yanlış sonuca varırız’ dedi.

Meclis başkanı, ailelere ödenecek tazminat konusunda da değerlendirmelerde bulundu ve ‘Tazminat miktarı önemli değil, insanlar hayatlarını kaybetti. Üzüntü para ile ölçülecek bir şey değil. Rakamlar üzerinden tartışma yapmak hayatını kaybedenlerin yakınlarını incitir’ diye konuştu.

BDP’YE: İLERDE ÜZÜLÜRLER
Uludere olayı sonrası Barış ve Demokrasi Partisi'nin Meclis'te yaptığı oturma eylemini de eleştiren Çiçek, ‘Meclis eylem yeri değil. İleride eylemleri yapanları üzecek gelişmelere neden olur’ dedi.