TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milletvekillerine bazı ayrıcalıklar getirdiği belirtilen düzenlemeyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çiçek, “Bu getirilen yasa milletvekili özlük yasası değil, maaş artışıyla ilgili bir yanı yok. Sadece değişik kanunlarda ya da fiilen uygulamada olan hususların tek bir kanunun çatısı altında toplanmasından ibarettir. Meseleye böyle bakarsanız değerlendirme farklı olur, bir kıyak geçiliyor tarzında yapmak isterseniz, her kanun metninde bir şey bulabilirsiniz. Bu getirilen teklifle kamuda görevli bir müsteşarın, bir genel müdürün, bir valinin veya bir başka makam sahibinin, sahip olduğu hakların ötesinde bir şey bu teklifle benim bildiğim gelir durumu yok. Zaten bunlar ya fiilen ya da başkaca kanunların içerisine sıkıştırılmış vaziyetteyken milletvekilliğinin ne olduğunun, hangi statüde olduğunun bir defaya mahsus belirlenmesinden ibarettir" dedi.

Eski ve yeni milletvekillerinin törenlerde yaşadığı protokol sorunlarından örnek veren Cemil Çiçek, şunları söyledi:

"Onun için bütün bu karmaşayı, kargaşayı ortadan kaldıracak bir statü yasasına gerçekten ihtiyaç var. Meseleye böyle bakarsanız o zaman değerlendirme çok farklı olacaktır. Halbuki kamuoyuna takdim edilen şekliyle özlük hakları artıyor, maaşları artıyor tarzında bir şey var. Sağlık harcamalarıyla ilgili bir değerlendirmemiz var. Yüksek yargıdaki kişiler hangi usule tabi ise valiler, müsteşarlar hangi usule tabi ise harcamaları nereye kadar yapılıyorsa, bir daire başkanı hangi statüde tedavi ediliyorsa milletvekili de o statüde zaten tedavi ediliyor. Bunun bu kanun çatısı altında birleştirilmesinden ibarettir. Vatandaşı bilgilendirmek lazım, aksi takdirde manşetlik konular çıkıyor."

’30 HAZİRAN’A DAHA GELMEDİK’
Yeni anayasayla ilgili haziran ayı sonuna gelindiğinde, liderler turuna çıkıp çıkmayacağı sorulan Çiçek, "Bugün ayın kaçı, daha 30 Haziran'a gelmedik. İyi bir çalışmayla ben iyi bir sonuca varacağımız kanaatindeyim. Daha yoğun çalışarak ki dünden itibarin çok yoğun bir çalışma başladı. Ümit ederiz Haziran sonuna geldiğinde uzlaşılabilecek maddelerle ilgili netice ortaya çıkar" dedi.

MUHALEFETE ZİYARET
Muhalefeti ziyaret edeceğini ifade eden Çiçek, "Komisyonu aşan ve sayın genel başkanların karar vermesi gereken hususlar söz konusu olduğunda da elbette ben de kendilerini ziyaret edip, bize görev verdiniz, imkan verdiniz, destek verdiniz, şu kadar sürede çalıştık, işi buraya getirdik, bundan sonrasında da ne karar verilecekse 30 Haziran tarihi itibarıyla bakmamız gerekecek" diye konuştu.

‘SON AÇIKLAMASINDA MEMNUN’
Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni anayasa yapım sürecine yönelik Portekiz'de yaptığı açıklamasını soran gazeteciye, "Bugün de açıklaması var. Siz dünde kaldınız o zaman bugünkü konuşmasında memnun olduğunu söylüyor" karşılığını verdi.