Çiçek: Yargı da yargıya karışmasın

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, askere sivil yargı düzenlemesini Anayasa’ya aykırı bulduğunu söyleyen Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'e yanıt verdi: "Yargının kendisi de yargıya müdahale etmemeli."

15.07.2009 - 15:37

Çiçek: Yargı da yargıya karışmasın

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Başbakanlık’ta yapılan zirvenin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in askere sivil yargı yola açan düzenlemeyle ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine Çiçek, şunları söyledi:

''Doğrusunu isterseniz ben bu konulara fazla da girmek istemem. Bu açıklamayı da doğru bulmuyorum. Çünkü, Anayasa Mahkemesi'nde tartışılan konuyla ilgili olarak CHP bir başvuruda bulundu, dava açtı. Şimdi her defasında sayın yargı mensupları, 'Yargılama sürecine müdahale ediliyor' diye açıklamalarda bulunuyor. Yargılama sürecine yargının kendisinin de müdahale etmemesi lazım.

Bir yasanın Anayasa'ya aykırılığının tespit edileceği yer Yargıtay değil ki. Bir yasa, Anayasa'ya aykırıysa bunu belirleyecek olan Anayasa Mahkemesi'dir ve dava da Anayasa Mahkemesi'nin önündedir.

Siz, şimdi, bir yargı mensubu olarak, bu konuda sanki Anayasa Mahkemesi üyesiymiş gibi Başkanıymış gibi görüş bildiremezsiniz... Kaldı ki böyle bir açıklama hukuken de doğru değildir. Anayasa'nın 138. maddesine aykırıdır.

Şimdi görülmekte olan davalar sebebiyle yargı mensuplarının bu tip açıklamalarda bulunmuş olmaları yargıyı tartışmanın odağına getirir, oturtur. Ondan sonra hiçkimsenin, 'Efendim, yargı yıpratılıyor, yargı tartışma konusu yapılıyor' diye şikayet etmeye de hakları yoktur. Hele hele bir demokratik ülkede, yargı başkanlarının, öyle siyasetçiler gibi, her mikrofon uzatıldığında konuşma yapmaması gerekir. Bu doğru değildir, hukuk değildir, hukuki değildir ve Anayasa'nın 138. maddesi açısından da bu beyanı nereye koyacağız; onu da doğrusu bilemiyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...