Çiçek: Yılan onları da ısırır

Teröre karşı tüm ülkelerin ortak çaba içerisine girmesi gerektiğini ve Norveç'teki saldırıların bunu kanıtladığını belirten TBMM Başkanı, bazı ülkelerin hala bunun farkına varamadığını söyledi.

Anadolu Ajansı 02.08.2011 - 23:41

Çiçek: Yılan onları da ısırır

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, katıldığı iftar yemeğindeki terörle ilgili konuştu.

Türkiye'de ve dünyada Ramazan ayının güzelliğini gölgeleyen, huzuru kaçıran bazı olumsuz gelişmeler yaşandığını ifade eden Çiçek, "Bunların başında terör belası var" dedi.

Van Başkale'de verilen 3 şehide değinen ve hala bazı ülkelerin terörün tüm dünyanın sorunu olduğu gerçeğini anlayamadığını belirten Çiçek, "Yılan yaşıyorsa bir gün onları da ısırır" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, terörün daha uzun süre Türkiye ve dünyanın gündeminde olacağına dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi:

"Maalesef dün yine bir kısım vatan evlatlarını şehit verdik. Yüreğimiz yandı, ocağımıza ateş düştü. Türkiye 40 yılı aşan zamandan beri bu belayla uğraşıyor. Belki başlangıçta sadece Türkiye'yi ilgilendiren terör, şimdi insanlık için tehdit haline gelmiştir.

Ancak bunu insanlığın yeteri kadar anladığı kanaatinde değilim çünkü maalesef terörün dini yok, mezhebi yok, etnik kökeni yok. En son Norveç'te yaşanan olay da Türkiye olarak söylediklerimizin ne kadar doğru olduğunu ortaya koydu. Ama hala Avrupa'nın bu konuyu yeteri kadar anladığı kanaatinde değilim.

"BANA DOKUNMAYAN YILAN..."
Bir kısım ülkeler terörü hala, 'bana değmeyen yılan bin yaşasın' anlayışı içinde değerlendirmeye çalışışıyor. Yılan yaşıyorsa bir gün onları da ısırır, ısıracağından hiç şüphem yok. Onun için herkesin bu alanda işbirliğine, samimi dayanışmaya ihtiyacı var.

Dayanışma bir tarafa, terörü bir başka ülkeye belli politikaları empoze etmek için o ülkede huzuru, barışı, istikrarı, kalkınmayı engellemek için kullanılan en uygun enstrüman olarak bir kısım ülkeler gündeminde tutuyor. Onun içindir ki iş başa düşüyor. Terörle mücadelede ne yapıldıysa, milletimizin çabası, gayreti, fedakarlığı ve bu işte mücadele veren devletimizin güçlerinin başarısıdır.''

İSLAM COĞRAFYASININ DURUMU
Özellikle İslam coğrafyasında yaşanan olayların ikinci rahatsızlık konusu olduğunu belirten Çiçek, olayların yaşandığı İslam coğrafyasının dünyanın doğal kaynak açısından en zengin coğrafyası olduğuna dikkati çekti.

Çiçek, ''İnsanların mutluluğu ve refahı için zenginlik adına ne lazımsa toprağın altında ve üstünde, hepsi bu İslam coğrafyasındadır. Ama gelin görün ki dünyanın en karışık coğrafyası, en fakir insanların, bir lokma ekmeğe muhtaç insanların yaşadığı coğrafya da burasıdır. Oturup düşünülmesi gereken husus budur. Her türlü zenginlik var ama açlık ve sefalet diz boyu, 7-8 milyon insan bir lokma ekmek için dış yardım bekliyor'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...