NTV

Çiçek'ten 'özel yetki' uyarısı

Türkiye

Tartışmalı özel yetkili mahkemeleri değiştirme girişimi için Meclis Başkanı Çiçek'ten hükümete uyarı geldi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, özel yetkili mahkemelerin yetkilerinin sınırlandırılması tartışmalarıyla ilgili olarak, ''Bir şeyin varlığından şikayet ederken, yokluğunda ortaya çıkabilecek problemleri de iyi hesap etmemiz lazım'' dedi.

Çiçek, 13. Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Festivali'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çiçek, özel yetkili mahkemelerin görev alanlarının daraltılmasına ilişkin tartışmaların hatırlatılması üzerine de bu konuda henüz ortaya çıkmış bir tasarının olmadığını söyledi.

CMK'nın 250. maddesiyle ilgili tartışmanın bu maddeyi uygulayan bütün mahkemelerle ilgili olmadığına dikkati çeken Çiçek, bunun daha çok İstanbul'daki mahkemelerin uygulamaları nedeniyle gündeme geldiğini kaydetti. Çiçek, şöyle devam etti:

''Sorun mahkemelerden mi yoksa uygulamalardan mı kaynaklanıyor? Bence tepkisel değerlendirmeler yerine soğuk kanlı değerlendirme yapmak gerekecektir. Çünkü bu 250. madde ile ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine de müracaatlar yapıldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bu mahkemelerin adil yargılama ve tabii hakim ilkesi açısından o kararlarda görüşleri var. Bunlar olumsuz görüşler değil, daha çok uygulamanın getirdiği sıkıntılar olarak gözüküyor. Uygulamadan kaynaklanan sıkıntılar varsa bunlar değerlendirilebilir. Yeni baştan düzenlemeler yapılabilir. Bir şeyin varlığından şikayet ederken yokluğunda ortaya çıkacak problemleri de iyi hesap etmemiz lazım. Bunun altını tekrar çiziyorum. Bir şeyin varlığından şikayet ediyoruz, yokluğunda ortaya çıkacak sorunları da iyi öngörebiliyorsak düzenlemeleri ona göre yapmak lazım.''