Çiftçileri mağdur eden çete çökertildi

Adana'da organize suç örgütüne yönelik operasyonda 12 kişi gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı 01.04.2010 - 12:07

Adana İl Jandarma Komutanlığı’nca, Yüreğir, Seyhan, Çukurova ve Karataş ilçeleri ile bunlara bağlı köylerde organize şekilde tefecilik, zorla çek-senet tahsilatı, yağma, adam yaralama, darp, cebir ve tehdit suçlarını işleyerek haksız kazanç sağlayan suç örgütüne yönelik çalışma başlatıldı.

Yapılan istihbari çalışmalar neticesinde, 30 Mart tarihinde 14'ü polis bölgesinde olmak üzere 16 adreste eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda örgüt lideri ve çeşitli suçlardan sabıkası bulunan Servet F'nin de aralarında bulunduğu, 11 kişi gözaltına alındı.

Ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 118 bin 950 TL değerinde senet, 28 bin 880 TL, 17 adet tapu, 79 adet tapu fotokopisi, 4 adet araç tescil belgesi, 187 adet boş senet, 14 adet vekaletname, 1 adet vergi levhası, 2 adet dizüstü bilgisayar, 1 adet harddisk, 8 adet cep telefonu, 10 adet sim kart, 2 adet ajanda, 5 adet sopa ve 3 metre bağlama ipi ele geçirildi.

Zanlıların yaklaşık 3 milyon TL haksız kazanç elde ettikleri öğrenildi. Şimdiye kadar çete mağduru 30 kişinin belirlendiği ve bu kişilerin şikayetçi oldukları bildirildi.

Çetenin özellikle çiftçileri borçlandırarak, bir süre sonra ev ve iş yerlerine el koydukları, daha sonra yüksek fiyatla mağdurlara satmaya çalıştıkları belirlendi.

Zanlıların, bazı ev ve iş yerlerine de alıcı gibi talip oldukları, sahte banka makbuzları düzenleyerek parayı hesaba yatırmış gibi gösterip tapuyu aldıkları da öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...