Cihaner: Bu bir cinayet!

Görev suçu işlediği iddiasıyla yargılandığı davada hakim karşısına çıkan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, görevsiz bir mahkemenin terörüyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Cihaner, “Bu bir cinayettir” dedi.

Adalet Bakanlığı'nın soruşturma raporunda “görevi kötüye kullanma”, “sahte evrak düzenleme” ve “imar kirliliği”ne neden olmakla suçlanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Yargıtay 11'inci Ceza Dairesi'ndeki duruşmaya katıldı.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker, geçen duruşma sanık Cihaner'in Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı görevi sırasında yürüttüğü Fethullah Gülen grubuna yönelik soruşturmayla ilgili dosyayı görevsizlik kararıyla Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiğine ilişkin görevsizlik kararının Daire'ye gönderildiğini söyledi.

Daire Başkanı Ülker, geçen duruşmadaki ara karar doğrultusunda İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yürütülen ve sanıkları arasında Kurmay Albay Dursun Çiçek'in de bulunduğu ''İrtica ile mücadele eylem planı'' dava dosyasının gönderildiğine ilişkin cevap yazısının geldiğini, ancak söz konusu dava dosyasının henüz Daire'ye ulaşmadığını bildirdi.

Ülker, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve Cihaner'in ''Ergenekon terör örgütü üyesi olmak'' suçlamasıyla yargılandığı dava dosyasının geçen duruşmada istendiğini anımsatarak, bu dava dosyasının İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden ''irtica ile mücadele eylem planı'' dava dosyası ile birleştirme kararlarına yapılan itiraz nedeniyle Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiğine ilişkin yazının Daire'ye ulaştığını kaydetti.

Erzincan Adliye Lojmanları bahçesine kameriye yapılması suretiyle ''imar kirliliğine neden olmak'' suçuna ilişkin olarak kameriyeyi yapan Süleyman Tan, Erol Söğüt ve Yavuz Çakır'ın ifadelerinin talimatla alındığını belirten Daire Başkanı Ülker, bu kişilerin ifadelerini okudu.

Tan, Çakır ve Söğüt'ün ifadelerinde yaptıkları işe karşılık para almadıklarını, adliyeye katkı sağlamak amacıyla bu işi yaptıklarını, Başsavcı Cihaner'in de ''böyle bir şey olmayacağı için para teklifinde bulunduğunu'' söyledikleri görüldü.

Duruşmada savunma yapan sanık Cihaner, Erzurum'daki davada ''olağanüstü yargılama usullerinin'' uygulandığını öne sürerek, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kasıtlı davranarak, dosyayı Yargıtay'a göndermediğini savundu.

Duruşmada savunma yapan Başsavcı Cihaner, "görevsiz bir mahkemenin terörüyle karşı karşıya kaldığını" savundu. Yargının taşeronlaştığını İlhan Cihaner, “Bu bir cinayettir” dedi.

"ARAF'TA KALDIK, POSTAYA ULAŞAMIYORUZ"
Kendisini yargılamak için 7 aydır mahkeme arandığını savunan Cihaner, ''Tarihte 'Donanma Davası' diye bir dava vardı. Gemide seyyar bir mahkeme kurulmuştu. Biz de Araf'ta kaldık, dosyaya ulaşamıyoruz. Seyyar bir mahkeme kurulursa ancak o zaman dosyaya ulaşabiliriz. Kurye ve posta bizden daha çok dosyaya vakıf'' dedi.

Cihaner'in bu sözleri üzerine Daire Başkanı Ülker, ''Bekleyeceğiz, başka yapacak bir şey yok. Biraz sabırlı olmak lazım'' diye konuştu.

Cihaner'in avukatı Turgut Kazan da söz konusu dosyaların beklenmesi durumunda gelmeyeceğini ileri sürerek, ''Dosyaların gönderilmemesiyle suç işlenmiştir. Yargısız infaz uygulanmaktadır. Ağır bir kasıt ile işlenmiş suç var. Bizim talep ettiğimiz birleştirme kararına sokaktan geçen biri itiraz etmiştir. Bu itiraz edilebilecek bir karar değildir. Dosyayı Diyarbakır'a kaçırmışlardır. Suç işlenmeye devam ediliyor'' dedi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava dosyasını Yargıtay 11. Ceza Dairesi'ne göndermeyen yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunulması talebini tekrarlayan Kazan, bu defa bu suçun ''izne tabi olmadan soruşturulacak suçlar kapsamında'' olduğunun vurgulanmasını istedi.

Önceki duruşmada daire, Başsavcı Cihaner'in yargılandığı Ergenekon davasının dosyasını, Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesi'nden istemişti.

Dosya gönderilmeyince Yargıtay, Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesi görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Bugünkü duruşmaya gelmesi beklenen dosyanın son olarak itiraz üzerine Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildiği ortaya çıkmıştı.

5 GAZETE VE 1 TELEVİZYONA SUÇ DUYURUSU
Yargıtay 11. Ceza Dairesi davaya ilişkin bazı gazetelerde yer alan ''Yargıtay'da Cihaner'i Kurtarma Planı'' başlıklı haberler nedeniyle bu haberlerin yer aldığı 5 gazete ve 1 televizyon kanalı hakkında ''yargı görevini yapanları ve adil yargılamayı etkiledikleri'' gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Daire ayrıca, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve Cihaner'in ''Ergenekon terör örgütü üyesi olmak'' suçlamasıyla yargılandığı dava dosyasının özel kurye ile Daire'ye gönderilmesini kararlaştırdı.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, dava dosyasında yer alan eksikliklerin tamamlanması ve istenen diğer dava dosyalarının gelmesinin beklenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...