İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Ergenekon duruşmasında, tanık olarak dinlenilen gazeteci Aslı Aydıntaşbaş, Sabah Gazetesi'nin Ankara temsilcisi olduğu dönemde ''Ergenekon Analiz Yeniden Yapılanma'' belgesine ilişkin Doğu Perinçek ile yaptığı röportaja ve Mayıs-Haziran 2006 tarihindeki yazılarına ilişkin yöneltilen sorulara yanıt verdi.

Aydıntaşbaş, savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in sorusu üzerine ''Odatv'' davası kapsamında tutuklu bulunan gazeteci yazar Soner Yalçın'ı tanıdığını söyledi.

Bunun üzerine Pekgüzel de davayla birleştirme talebiyle açılan ''Odatv'' davasının iddianamesinden, Soner Yalçın'ın, ismi A.A olarak belirtilen biriyle konuşmasına yer verilen bölümü okudu.

Pekgüzel, ''A.A, 'İlhan Cihaner ile görüştüm onu yazacağım. Çok derin bir adam, klasik solcu yani' diyor, Soner Yalçın 'Milletvekili yapalım mı' diye soruyor. A.A siz misiniz?'' dedi.

Pekgüzel'in sorusunu tamamlamadan açıklama yapan Aydıntaşbaş ise şunları söyledi:

''Bunu sormanıza şaşırdım. Bu diyaloğun Odatv iddianamesinde geçmesinin kötü niyetli olduğu düşüncesindeyim. Hiçbir ilgim olmayan bir şeye bulaştırılma çabasıydı. Cihaner tutuklanıp, tahliye olmuştu. CHP'ye gireceği konuşuluyordu. Bir gazeteci olarak görüştüm. Soner Yalçın 'nasıl bir adam' diye sormuştu. Derin insan derken, derin devlet anlamında söylemedim. Sloganvari, ulusalcı biriyle tanışacağımı düşünüyordum. Daha solcu, sosyolojiyi bilen, sosyalist jargonu konuşan birisiydi.''

Duruşmada Aydıntaşbaş'ın tanık olarak dinlenilmesinin ardından tutuklu sanıklardan Oktay Yıldırım'ın talebi üzerine çağrılan Mesut Aydemir'in dinlenilmesine geçildi.

Tutuklu sanıklarından Mehmet Demirtaş'ın işlettiği Ümraniye'deki LPG istasyonunda 1,5 yıla yakın bir süre çalışan Mesut Aydemir, 2003 yılının başına istasyondan ayrıldığını söyledi.

Aydemir, sanıklardan Oktay Yıldırım'ın, ihtiyaç duydukça hemen hemen haftada 3 kez istasyona gelerek arabasına gaz aldığını, aracını yıkattığını ve çay içip ayrıldığını anlattı.

Demirtaş ile Yıldırım'ın istasyondaki odada çay içerken 10-15 dakika kadar oturduğunu ifade eden Aydemir, ''Yıldırım, Demirtaş'ın askerlikten komutanıymış. Dışarıda olduğum için ne konuştuklarına tanık olmadım. LPG istasyonunda toplantı yapılacak bir ortam yoktu. Küçük bir yazıhaneydi o tip şeylere müsait bir yer değil. Oktay Yıldırım ve Mehmet Demirtaş'ın esrarengiz bir hali yoktu'' dedi.

Aydemir, Mehmet Demirtaş'ın soruları üzerine de dava konusu Ümraniye'de ele geçirilen el bombalarının gecekonduya nasıl getirildiğini bilmediğini söyledi.

Duruşma, rahatsızlandığı için beyanlarının alınması yarım kalan tanık Emrah Özdemir'in dinlenilmesiyle devam ediyor.