'Çikolata' diye ihmale gelmez!

Şiddetli adet sancısı yaşayan, derin cinsel aktivite de ağrısı olan, kasık, karın ağrısı yaşayan, kanlı dışkı, idrarda kan ve yanma, adet kanamasıyla birlikte eş zamanlı burun kanaması, vücudun çeşitli yerlerinde morluklar oluşan, üreme çağındaki kadınlar dikkat!

26.10.2011 - 10:14

'Çikolata' diye ihmale gelmez!

Avrupa Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Doktorlarından Op. Dr. Serhat Partalcı; boza kıvamında erimiş çikolataya benzediği için "çikolata kisti" denilen hastalığın yumurtalıklara ve kordonlara ulaştığında hamile kalmayı engellediğini söyledi.

Partalcı, çocuk sahibi olmakta güçlük çeken kadınların yüzde 40'ında görülen kistin (endometriozisin), çok nadir olarak menopozdaki kadınlarda ve hatta tıp literatüründe erkelerde bile görülebildiğine dikkati çekti.

Hiç bir şikayeti olmayan kadında da rastlantısal olarak görülebilen çikolata kisti, sıklıkla belirti vermeden oluşuyor.

Partalcı, her ay gebeliği oluşturacak şekilde hazırlanan ve gebelik olmadığı zamanlarda yeterli hormon desteği alamayan, adet kanaması halinde dökülen özel hücre tabakasının, vücutta rahim dışında başka bir alanda bulunması ile oluştuğunu belirtti.

TEDAVİSİ NASIL?
Hastalığın kalıcı bir tedavisinin olmadığını söyleyen Partalcı; uygulanan tedavilerin amacının ağrıyı gidermek ve hastalığın ilerlemesini ortadan kaldırmak şeklinde olduğunu açıkladı:

"Çikolata kistini engelleyen iki doğal durum; hamilelik ve menopoz. Hastalığın hafif seviyelerinde hormonal, ileri aşamalarında ise cerrahi tedaviler uygulanıyor. Kısırlık nedeniyle cerrahi tedavi uygulayan kişi, 6 ay içinde kendiliğinden hamile kalamamış ise yardımcı üreme tekniklerine başvurması gerekiyor. Bu grup hastalarda özellikle büyük çikolata kisti çıkarılmışsa yumurtalıkların rezervinde azalma oluşabilir. Aşılama sonrası gebelik oluşmamışsa mutlaka tüp bebek tedavi yöntemlerine başvurmaları tavsiye ediliyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...