Bilgisayar tasarımlarını metal ve plastik kullanarak üç boyutlu nesneler halinde şekillendiren yazıcılar piyasada zaten mevcut ancak Exeter Üniversitesi aynı fikirden yola çıkarak çikolatadan harfler basan bir yazıcı tasarladı.

Araştırmanın başındaki bilimadamı Dr. Liang Hao, çikolata yazıcısının diğer üç boyutlu yazıcılarla aynı tekniği kullandığını söylüyor.

Yazıcı, üst üste tabakalar halinde çikolata kullanarak ortaya üç boyutlu bir tasarım çıkartıyor. Makine, her tabaka için döktüğü çikolatanın katılaşmasını bekleyip üzerine sıradaki tabakayı döküyor.

''Gıda yazıcıları'' fikri aslında çok yeni bir şey değil. 2010 yılında ABD'nin Cornell Üniversitesi'nde de sıvı gıdaları mürekkep yerine kullanan özel yazıcılar geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılmıştı.

Hem lezzetli hem de üç boyutta mükemmel bir şekle sahip yiyecekler hediyelik eşya sektörüne çok cazip geliyor. İnternet üzerinden hediyelik eşya satan findmeagift.co.uk yöneticisi Joanna Grant, ''Çikolata basıyor oluşu haliyle ilgi çekiyor, çok sayıda çikolata aşığı var'' diyor.