Çiller: 28 Şubat'ın faturası 251 milyar TL'dir

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'yla görüşmesinin ardından açıklama yapan eski Başbakanlardan Tansu Çiller, 28 Şubat'ın ekonomik faturasının 251 milyar TL olduğunu söyledi.

07.11.2012 - 16:37

Çiller: 28 Şubat'ın faturası 251 milyar TL'dir

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski Başbakanlardan Tansu Çiller'i dinledi. Çiller, 28 Şubat sürecine ilişkin bildiklerini Yeniköy'deki evinde komisyon üyelerine anlattı.

Yaklaşık 5 süren görüşme sonrası açıklama yapan Tansu Çiller şunları söyledi:

"28 Şubat’a ilişkin görüşlerimizi paylaştık. 28 Şubat ezber bozan bir darbedir. Çünkü diğer darbelerden iki farklı boyutu vardır. 28 Şubat bir süreçtir, bir tarihi kapsamıyor. Bu darbe topla tüfekle yapılmadı, Meclis'in kapısına bir kilit vurulmamıştır ancak demokrasimizin en temel ilkesi ihlal edilmiştir. Meclis'in çoğunluğunu temsil eden partilere ve onların imzalı belgelerine rağmen Meclis'in çoğunluğuna değil, azınlığa iktidar kurma görevi verildi. Otel odalarında azınlık, çoğunluk haline getirildi. Meclis iradesinin azınlığı otel odalarında, ikna odalarında bir takım vaatlerle ve korkuyla çoğunluğa çevrildi. Demokrasilerde çoğunluğu belirleyen milletin iradesidir.

Batı Çalışma Grubu'nun komutanların imzası olan belgesinde tek hedef Tansu Çiller'i siyaseten bitirmek olarak ortaya konmuştur.

Her darbede olduğu gibi asıl bedel de millete çıkmıştır. Tarih yanlış yazılmış, milletin yanlış karar vermesi sağlanmıştır. Bir yandan DYP milletvekillleri partiden birer birer koparılmış, korkuyla, şantajla koparılmıştır.

Bu darbenin ekonomik faturasının 251 milyar TL olduğu resmi kayıtlara geçmiştir. Bu rakam o günün milli gelirinin 1.5 katıdır. Ekonomik kriz ve banka boşaltmalar darbenin sonucudur. Ayrıca 2 milyon insanımız işsiz kalmıştır.

Durum böyleyken meselenin tüm sorumlusu Türk Silahlı Kuvvetleri'ni görmek mümkün değildir. Hepimizin özeleştiri yapması lazım. Kişisel bir hesaplaşmaya girmiyorum. Kimseden şikayetçi olmayacağımı söyledim.

28 Şubat sürecinde ben ve DYP çökertildik."

'SAMİMİYETLE VE SOĞUKKANLILIKLA CEVAP VERDİ'
Komisyon Başkanı Nimet Baş da, Çiller'in Yeniköy'deki evinden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, 28 Şubat Alt Komisyonu Başkanlığı'nın görüşlerine başvurduğu Tansu Çiller'i, zaman olarak geniş bir kapsam içerisinde tüm milletvekillerinin sorularını sormasına ve cevaplarını almasına yetecek kadar süre içerisinde dinlediklerini belirtti.

Bu konuda çok kapsamlı ve ayrıntılı bir değerlendirme yapmaktan kaçındıklarını ifade eden Baş, ''Zira, komisyonumuzda görüşlerine başvurduğumuz bütün kimliklere, görevleri ne olursa olsun, orada paylaştığımız, değerlendirdiğimiz fikirleri gelecekte daha ayrıntılı bir şekilde raporlarımızda değerlendireceğiz. Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki, hem ev sahipliği noktasında hem de bütün sorularımıza samimiyetle ve soğukkanlı bir şekilde, gerçekten o dönemin yakın bir tarihi tanığı olarak, cevap verdiğini düşünüyoruz'' diye konuştu.

Baş, Çiller'in 28 Şubat sürecinin ''ezber bozan bir darbe'' olduğunu söylediğini aktararak, şöyle devam etti:

''Açıkça kendisinin hedef olduğunu ifade etti bizlere. Fiilen bir darbe yapmayı gerektirecek bir durum olmadığını ama azınlığın tahakkümünün çoğunluk üzerinde demokratik olmayan yollarla oluşturulduğunu ve bu anlamdaki tüm siyasi ve ekonomik gelişmeleri, o dönemde kurulan ve planlanan o siyasi aritmetiğin nasıl bozulduğuna ilişkin bilgilerini paylaştı.

'Yakın tarihimiz yanlış yazılmıştır. Bunu düzeltmek adına bugün bu komisyonun çalışmalarını çok değerli buluyorum o yüzden ilk kez konuşuyorum' dedi. Uzun ve kapsamlı bir değerlendirme yaptı.''

Bir gazetecinin ''Darbenin sivil ayağından söz etti mi?'' sorusu üzerine Baş, ''Bütün kastettiğiniz kavramlara değindik, biz de sorduk, cevaplandırdı hepsini'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...