Cilvegözü’ne ‘DNA’yı çekecek’ araç

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki patlamanın ardından “yanındaki araçların DNA’sı çekebilecek” özelliğe sahip bir aracın sınır kapısına gönderildiğini açıkladı.

13.02.2013 - 10:43

Cilvegözü’ne ‘DNA’yı çekecek’ araç

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı için AK Parti Genel Merkezine gelişinde gazetecilerin Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamaya ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Yazıcı, ''Suriye halkı ile Türkiye tüccarları arasında sürdürülmekte olan ticari aktivite sanırım bugün akşam veya yarın sabah başlar'' dedi.

Sınır kapısına gönderilmesi planlanan mobil X-Ray cihazından vazgeçtiklerini ifade eden Yazıcı, şöyle konuştu:

''Oraya tamamen patlayıcı madde ve X-Ray'in de işlevini görecek seyyar araç içerisinde, elektronik aygıtlarla donatılmış bir aracımız var İskenderun'da onu kaydırdık. Önemli bir araç, yanından geçen bütün araçların içinde var olanların DNA'sını çeken bir aygıt, onu orada çalıştıracağız. Güvenlik önemli bir konu, bu kadar aktivitenin olduğu yerde her zaman güvenlik ön plandadır, bu hassasiyetimizi sürdürürüz.”

‘SIRADAN BİR EYLEM DEĞİL’
Saldırının hedefinde Suriye Ulusal Konsey Başkanı'nın olduğu yönünde iddialar bulunduğunu anımsatılması üzerine Yazıcı, ''Çeşitli olasılıklar olabilir, bilemiyorum hedefi ama Türkiye'nin güvenliğine, Türkiye'nin duruşuna ve Türkiye'nin aktivitelerini baltalamaya yönelik bir eylem, sıradan bir eylem olmadığı açık'' diye konuştu.

‘KAZAĞI TAM SEÇİLEMİYOR’
Yazıcı, ''saldırganlardan birinin kırmızı kazaklı olduğu'' yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine ''Eşkalleri belirlenen kişiler aranmaya devam ediliyor, 3 kişinin olduğunu biz de görüntülerden gördük. Kazağı tam seçilemiyordu ama daha sonra belki başka araçlarla izleyip elbisenin rengine de ulaşmış olabilirler'' dedi.

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda pazartesi günü meydana gelen patlamada 4'ü Türk, 14 kişi yaşamını yitirmişti. Olayda 27 kişi de yaralanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...