Çin Büyükelçiliği: Soykırım yapmıyoruz

Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan bir açıklamada, Şincan'daki durumun normale dönmeye başladığı duyuruldu ve "Biz Çin'de soykırım yapmıyoruz" dendi.

NTV Haber 08.07.2009 - 18:33

Çin'in Ankara Büyükelçiliği yazılı bir açıklama yaparak, hem Şincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki durumun bilançosunu verdi, hem de başkent Urumçi'de ulaşım ve kamu düzeninin normale dönmeye başladığını duyurdu.

Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, 5 Temmuz'da başlayan olaylarda 156 kişinin öldüğü, 1080 kişinin yaralandığı, 206 otomobil ve 206 dükkanın yakıldığı belirtildi.

Ölenler arasında Uygur Türklerinin, Çinlilerin ve polis memurlarının bulunduğu ve ölenlerin kimliklerinin belirlenmesi için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Açıklamada "Bu şiddet Çin Halk Cumhuryeti'nden ayrılmak isteyen bir avuç bölücü tarafından tamamen önceden tasarlanmış ve organize edilmiş bir şiddettir" denildi.

Bölge hükümetinin şu ana kadar binden fazla kişiyi tutukladığı belirtildi ve "Urumçi'deki ulaşım ve kamu düzeni normale dönmektedir" açıklaması yapıldı.

Büyükelçilik, ülkedeki etnik gruplar arasındaki birlik ve uyumun tüm Çin halkının menfaatine olduğunun altını çizdi ve "Biz herhangi biçimdeki ırkçılığa, şiddete ve terörizme açıkça karşıyız" dedi.

Bu yazılı açıklamanın ardından Çin'in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Şiao Cüncıng, değerlendirmelerde bulundu. Müsteşar "Biz Çin'de soykırım yapmıyoruz. Olaylarda her iki taraftan 156 kişi öldü. Bunun dışındaki rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır. Ölenlerin uyruk ve kimliklerini kısa sürede açıklayacağız" dedi.

Müsteşar Çin'de yaşanan olayların ikili ilişkilere ve ticarete etkisi olmayacağını da söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...