Cinayetin ayrıntılarını anlattı

ABD’li Sarai Sierra’nın, katil zanlısı Ziya Tasalı’nın yargılanmasına bugün başlandı. Tutuklu sanık Tasalı, "Üzerinde kısa bir atlet vardı, yani yarı çıplak gibiydi. Yanına yaklaşıp kendisini öpmek istedim. Ona ölmeden önce tecavüz etmiş değilim" dedi.

03.09.2013 - 14:18

Cinayetin ayrıntılarını anlattı

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya hakkında "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "nitelikli cinsel saldırı" ve "kişinin ölmesinden yararlanarak hırsızlık" suçlarından da 19 yıla kadar hapis cezası talep edilen tutuklu sanık Ziya Tasalı ve taraf avukatları katıldı. Sarai Sierra’nın annesi adına avukat Ceren Şarman duruşmaya katıldı ve vekaletname sundu. Duruşmada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına avukat Gökçesu Özgül ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına avukat Nur Yılmazlar da katılma talebinde bulundular. Mahkeme Başkanı Tevfik Güngören, Ceren Şarman’ın Sarai Sierra’nın annesi Bexiada Jimenez’in maktule olan yakınlığını gösterir evrakların ve Jimenez tarafından vekil tayin edildiğine dair vekaletnamenin orjinalinin ibraz edilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Duruşmada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına avukat Gökçesu Özgül’ün davaya katılma talebini suçtan doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle reddederken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Nur Yılmazlar’ın ise davaya müdahillik talebini 6284 sayılı Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun dikkate alınarak suçtan zarar görmesi ihtimali nedeniyle davaya katılma talebini kabul etti.

'TİNER ÇEKMİŞTİM, KAFAM İYİYDİ'
Mahkeme Başkanı tutuklu sanık Ziya Tasalı’yı savunmasını almak için kürsüye çağırdı. Kimlik tespiti yapılan Tasalı, sabit bir ikametgahı olmadığını İstanbul’da sokaklarda kağıt toplayarak geçimini sağladığını ifade etti. Başkan Güngören sanık Tasalı’ya suçlamayı hatırlatarak Sierra’yı ilişkiye girmeyi reddettiği için öldürdüğü yönündeki iddia için ne diyeceğini sordu.

Tasalı, "Ben suçu işlediğimi kabul ediyorum ama iddia edildiği şekilde işlemiş değilim. Surların dibinde oturuyordum, tiner çekmiştim kafam iyiydi. Saat 12.00 civarında maktule tren rayları üzerinde gezinirken gördüm. Neredeyse yanıma 1 metre kadar yaklaştı beni görmemişti. Üzerinde kısa bir atlet vardı, yani yarı çıplak gibiydi. Yanına yaklaşıp kendisini öpmek istedim. Ancak o durumu anlayınca iki kaşımın arasına elindeki telefonla vurdu. Onu ittim yere düştü. Düşünce kaldırmak istedim ama o bana elindeki taş parçasıyla tekrar vurdu" dedi.

Sierra’nın kendisine vurması üzerine onu bacaklarından tutup sürekli kaldığı surların dibine çekmeye çalıştığını ifade eden Tasalı, şunları söyledi: "Çekerken onunla tartıştım. O benim dilimi bilmiyordu. Ben ona işaretle bana vurduğu yerleri gösterip, vurup suratımı kanattığını anlatmaya çalıştım. Ben maktulü bana vurmasın, diye bileklerinden tuttum ama o cinsel organıma tekme attı. Daha sonra ben pantolonumu çıkarmaya çalıştım. O sırada üzerimdeki kuru sıkı tabanca yere düştü. Ben yere düşen silahı almaya çalışırken kendi pantolonunu aşağı indirip çıkarmıştı. Ancak o arada yerden aldığı taşla yeniden suratıma vurdu. Onun bu son darbesi üzerine kendimi tamamen kaybettim. Yerde tesadüfen bulduğum taş parçasıyla maktule vurdum. Neresine vurduğumu hatırlamıyorum. Olay bundan ibarettir."

AVUKATI RAPOR TALEP ETTİ
Mahkeme Başkanı Güngören sanık Tasalı’ya adli tıp raporlarında maktulün eşyalarında ve üzerinde sperm kalıntıları olduğu yönündeki raporu hatırlatması üzerine sanık Tasalı, "Ona ölmeden önce tecavüz etmiş değilim. Olay yerinde boşalmış olabilirim ve menim onun giysilerine bulaşmış olabilir. Ben sadece öpmek istedim ancak karşı koyup vurunca olay meydana geldi" yanıtını verdi.

Sanığın avukatlarından Merve Gürkan, "Müvekkilimin amacı maktule tecavüz etmek değildir. Tecavüze karşı geldiği için onu öldürmüş de değildir. İleride ayrıca savunma yapacağız" dedi. Diğer avukatı Sinan Şamil Küçükoğlu, ise "Müvekkilim suç tarihi itibariyle halen işlediği suçun anlam ve sonuçlarını kavrayabilecek yeterlilikte değildir. Bu nedenle akıl sağlığının yerinde olup olmadığı konusunda yetkin bir kurumdan rapor alınmasını talep ediyorum" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...