Çin'de büyük korsan operasyonu

Çin polisi, ülkenin en büyük bilgisayar korsanı (hacker) sitesini çökertti, 3 kişiyi tutukladı.

08.02.2010 - 10:11

Çin'de büyük korsan operasyonu

Çin'in orta kesimindeki Hubey eyaleti makamları "Black Hawk Safety Net" adlı sitenin ofisinin basıldığını, yöneticilerinin tutuklandığını açıkladı. Siteyi yöneten üç kişinin geçen yıl Ceza Kanunu'nda suç olarak belirlenen bilgisayar çökertme yollarını öğrettikleri bildirildi.

Şinhua haber ajansının haber,ne göre, polis söz konusu üç kişinin 1,7 milyon yüen (250 bin ABD Doları) değerindeki mevduatını dondururken, 9 web sunucusuna, beş bilgisayara ve bir otomobile el koydu.

2005 yılında kurulan ve merkezi orta kesimdeki Henan eyaletinin Şüçang şehrinde olan siteye 12 binden fazla kişinin toplam 7 milyon yüen (1,02 milyon ABD Doları) ödeyerek, 170 bin kişinin de ücretsiz üye olduğu ileri sürüldü. Yetkililer, sitenin internetteki forumlarda açıkça bilgisayar çökertme yollarını tanıttığını ve üyelerine troyan programlarının çeşitli versiyonlarını verdiğini belirtti.

Polis sitenin izini ilk kez Nisan 2009'da Maçeng şehrinde bilgisayar virüsü yayarak internet hizmetlerini çökertmek isteyen 3 kişiyi yakaladığında buldu. Olayı araştırmak için Zıciang, Anhui ve Henan eyaletlerinde 50 özel polis görevlendirildi.

Resmi verilere göre, bilgisayar korsanlığı Çin'de geçen yıl 7,6 milyar yüen (1,11 milyar ABD Doları) ekonomik kayba yol açtı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...