Çin'de Gmail'e erişim engeli

Google, Çin'deki Gmail kullanıcılarının şikayeti üzerine yaptığı incelemede, servisin koruma duvarlarına çarptığını tespit etti.

Haberler 22.03.2011 - 14:59

Çin'de Gmail'e erişim engeli

Dünyanın en büyük arama motoru Google Inc, dün yaptığı açıklamada Çin hükümetinin Gmail erişimini engellediğini iddia etti.

Kullanıcılardan gelen yoğun şikayet üzerine incelemede bulunan Google, teknik bir problemin olmadığını ve sorunun kendilerinden değil, Çin tarafından kaynakladığını aktardı. Kullanıcılar genellikle Gmail sayfasına girmenin ve mail göndermenin son iki haftadır çok zorluk çıkardığından şikayetçi olmuştu.

Çin ise iddiayı yalanlayarak, Google'ın suçlamalarının 'kabul edilemez' olduğunu bildirdi.

Çin, bir çok sosyal paylaşım sitesini uzun süredir engelliyor. Bunların başında da YouTube, Facebook ve Twitter geliyor. Özellikle Ortadoğu'daki demokrasi hareketlerinin ardından Çin hükümetinin bu yöndeki çalışmalarını yoğunlaştırdığı da aktarılanlar arasında. Çin propaganda unsuru taşıyan sitelerin haricinde, kumar ve Komunist Parti'yle ilgili istenmeyen bilgileri içeren siteleri de engelliyor.

Yakında Arap dünyasındakine benzer protestoların internet üzerinden Çin'de de organize edilmesi çağrıları ardından, Çin yönetiminin internet üzerinde sansürünü artırdı. Protesto planlanan mevkilere Çinli yetkililer yüzlerce polis konuşlandırdı, fakat sonuçta herhangi bir protesto gösterisi oluşmadı.

Google sözcüsü ise, Çinli kullanıcıların, Ocak ayı sonundan itibaren servisin kesik kesik çalıştığı yönünde bildirimde bulunduğunu aktardı. Gmail'in ana sayfasına girişte zorluk yaşanması ve e-mail adreslerine girişlerde hata oluşması temel sorunların başında geliyor.

Öte yandan Çin dünyanın en büyük internet kullanıcı nüfusuna sahip durumda. Toplam internet kullanıcı sayısı 460 milyon kişiye ulaşıyor.

Çin ile uzun süredir sansür konusunda anlaşmazlığı olan dünyanın en yaygın kullanılan arama motoru Google, çözümü Çin sitesini kapatmakta bulmuştu. Google.cn kapatılırken, bu siteye ulaşmak isteyenler arama motorunun Hong Kong merkezli google.com.hk sitesine yönlendirilmişti.

Sayfa Yükleniyor...