Çin’den oyuncak ithal edilmeyecek

Çin'in Şincan Uygur Özerk bölgesinde uyguladığı şiddet olaylarına tepki gösteren Türkiye Oyuncakçılar Derneği, olaylar sona erene kadar oyuncak ithal etmeme kararı aldı.

Anadolu Ajansı 10.07.2009 - 13:25

Türkiye Oyuncakçılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Adil Özyiğit, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan olaylar nedeniyle 20 ithalatçı şirketin Çin'i protesto edeceğini söyledi.

Yeni oyuncak ithalatlarını onaylamadıklarını dile getiren Özyiğit, ''Biz protestomuza başladık, katliamın bir an önce bitmesini istiyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'de satılan oyuncağın yüzde 95'inin Çin'den geldiğine dikkati çeken Adil Özyiğit, ''Son verilere göre, Çin'den gelen oyuncakta yaklaşık 200 milyon dolar ithalat rakamı var. Belki bu çok büyük rakam değil ama Türkiye'nin Çin'den ithalat rakamlarını baz aldığımızda protestonun başarıya ulaşacağını ve iyi bir ders olacağını düşünüyoruz'' dedi.

Sadece oyuncak sektöründe değil, diğer sektördeki ithalatçıların da protestoya katılacağına inandığını dile getiren Adil Özyiğit,''Türkiye'nin konuyla ilgili ekonomik tedbir alması durumunda bunun Çin için de hiç hoş olmayacağına inanıyoruz ve tepkimizde sonuna kadar gitmeye kararlıyız. Bu sorun çözülünceye kadar biz bu işi yapmayacak, gerekirse sektör değiştireceğiz” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...