Cindoruk DP liderliğine aday

Yaklaşık yarım yüzyıldır siyaset yapan Hüsamettin Cindoruk, Demokrat Parti Genel Başkanlığı’na aday oldu. Merkez siyasetinde gençlere ihtiyaç olduğun söyleyen Cindoruk, “Bu gençlerden biri de benim'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.05.2009 - 15:06

Demokrat Parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısıyla genel başkanlığa aday olduğunu açıklayan Cindoruk, konuşmasına ''Merkez siyasetinde gençlere ihtiyaç var, bu gençlerden biri de benim'' diyerek başladı.

Cindoruk, basın toplantısının yapıldığı Genel Merkez binasının en alt katındaki toplantı salonuna işaret ederek, ''Biz bu mahzenden iktidar çıkardık, yine çıkaracağız'' dedi.

Cindoruk, ''merkez siyasetinde bir boşluk olduğunu'' savunarak, bu ihtiyacın her seçimden sonra ortaya çıktığını dile getirdi.

Cindoruk, ''İnşallah merkezde işbirliğini sağlayacağız'' diye konuştu.

Bir ülkede ekonominin iyi olmasının yeterli olmayacağını ve devleti idare ederken sadece ''ekonomi iyi gidiyor'' diye teselli bulmanın yanlış olacağını savunan Cindoruk, ''Gelecek iktidar partisini kurmaya çalışacağız, üretken bir siyaset yapacağız'' diye konuştu.

'nin birliği konusunda tartışma olduğunu öne süren Cindoruk, ''Türkiye haritasını değiştirmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini'' söyledi.

Türkiye'de son zamanlarda her alanda ayrışma olduğunu, ancak DP'nin uzlaşmayı arayacağını, köprü görevi ortaya çıkaracağını anlatan Cindoruk, şunları kaydetti: ''Organize suç örgütü olur ama organize savcı, organize mahkeme olmaz. Adalet terazisi hiç bir zaman yanlış tartmamalıdır. Bizim adaletimizde haberleşme özgürlüğü, demokrasimizin kısıtlı olduğu dönemde bile bu kadar hoyratça ortadan kaldırılmamıştır. Bir bakan nasıl '70 bir kişiyi dinledik' diyebilir? '70 bin kişi' demek, '70 bin şüpheli' demek. Bundan vazgeçilmeli. Bizde cep telefonları suç haline geldi. Böyle bir şey olabilir mi? Bilgisayar suç aleti olur mu? Bunları yeniden yerine yerleştirmek zorundayız.''

Cindoruk, yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç olduğunu da belirterek, herkesin içine sığabileceği bir Anayasa yapacaklarını ifade etti.

Anayasa'ya aykırılıklar konusunda son zamanlarda duyduğu şikayetlerden ''ürperdiğini'' belirten Cindoruk, ''Askeri sıkıyönetim oldu ama ilk defa sivil sıkıyönetim yaşıyoruz'' iddiasında bulundu.

Cindoruk, şöyle devam etti: ''Bizim bir devlet krizimiz var. Gelin birleşelim, bütünleşelim. Tecrübeyle gençliğin enerjisini bir araya getirelim. Geçmişteki siyasi düşüncelerimizi yenileyelim. 1946'dan bu yana haklı olduğumuz taraflar var, haksız olduğumuz taraflar da olabilir. Onları büyük hoşgörüyle kabul edelim. Millet koşan, atak yapan ama kimseyi de ısırmayan, tekmeleyemeyen Kıratı bekliyor. Ben taşın altına elimi koyuyorum. Sizlerin de ellerini taşın altına koymasını istiyorum.''

Cindoruk, bir soru üzerine 9. Cumhurbaşkanı Demirel ile görüştüğünü söyledi. 'Sizi destekliyor mu?'' sorusu üzerine Cindoruk, ''Onun desteği her zaman benimledir'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...