Cindoruk: Hükümetin insan haklarına saygısı yok

Demokrat Parti Genel Başkanı Cindoruk, “Silivri’de savcı, vergi hukukunda yargıç durumuna gelmiştir” diyerek Ergenekon davasını eleştirdi.

Anadolu Ajansı 31.10.2009 - 16:17

Anavatan ile birleşen Demokrat Parti’nin (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk partisinin 6. Olağanüstü Büyük Kongresi’ndeyaptığı konuşmada iktidar olunca ilk iş olarak 20 bin kişilik kapalı spor salonu yaptıracaklarını söyledi.


Cindoruk konuşmasında hükümetin açılım çalışmalarını eleştirerek, “Bu açılımla uğraşmasınlar. Açılım dediler, dağdan gelen bir gerilla müfrezesine yenik düştüler. Şehit anaların, babaların, gazilerin acıları üstüne acı koydular. Ama bütün meseleleri kapsayan, demokratik hakları olgunlaştıran devletin hakkını üstün tutan hukukun devletini kursaydık bu açılıma gerek yoktu” dedi.

''Hükümetin insan haklarına saygısız olduğunu'' da savunan Cindoruk, şunları kaydetti:

''Bugün Başbakan Silivri'de savcı, vergi hukukunda yargıç haline gelmiştir. Var mı böyle bir şey? Bu Türkiye'ye yakışıyor mu? Silivri kampında tutuklu bulanan sanıklar için üzülüyorum. Bir avukat olarak üzülüyorum.

Onlara yapılan haksızlık, devletimizin ayıbıdır. O kampın çabucak boşaltılmasını diliyor ve bekliyorum. Mehmet Haberal'dan terörist yaratanlar, o gerilla müfrezesini karşıladıkları zaman ızdırap duymadılar mı? Mehmet Haberal'dan terörist olur mu? Mustafa Özbek'ten terörist olur mu? Onlar bu vatanın şanı şerefi. Onlar daima demokrasi için çaba sarfetmişlerdir.

Mustafa Balbay'dan, Tuncay Özkan'dan terörist olur mu? Olursa bir hukukçu, parti başkanı olarak bunların delillerini istiyorum. Bu kampın en önemli sıkıntısı şu: Beşiktaş'taki bir ağır ceza mahkemesi ikiye bölünüyor. Bir bölümü otomobiline biniyor, Silivri'ye gidiyor. Mahkeme binadan ayrılmaz. Mahkeme binası mahkemelerin kabesidir, onu bölemezsiniz. Eğer onu yaparsanız, işte Diyarbakır'daki hakimi gerillanın ayağına götürürsünüz.''

ANAVATAN 10. Olağan Büyük Kongresi'nin başlamasının ardından gösterilen belgeselde, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Hüsamettin Cindoruk ve Salih Uzun'un görüntülerine yer verildi. Belgesel sırasında kongre salonunu dolduran partililer, en çok ilgiyi eski Başbakanlardan Tansu Çiller'e gösterdiler.

Konuşmanın yapıldığı platforma KKTC ve Azerbaycan bayrakları asıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...