Cindoruk: Korkuyorum

Gaziantep'te 'referandumda hayır' çağrısı yapan DP Genel Başkanı, ''Ben bu hükümeti sevmiyorum, tenkit ediyorum, beğenmiyorum. Hepsi olabilir ama ben şimdi bu hükümetten korkuyorum" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.08.2010 - 22:54

Cindoruk: Korkuyorum

Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa değişikliği paketiyle ''Yüce Divan'ı cüce divana dönüştürmek'', ''partisinin kapatılmasının önüne geçmek'', ''hakim ve savcıları kendisi atamak'' istediğini öne sürdü.

Gaziantep'te düzenlediği basın toplantısında, vatandaşları referandumda ''hayır'' oyu kullanmaya çağıran Cindoruk, ''Onu yaparsak demokratik dünyamızı yeniden aydınlık içerisinde tutabiliriz. Aksi takdirde içine düştüğümüz karanlıktan çıkmak için çok uğraşırız'' dedi.

Cindoruk, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben bu hükümeti sevmiyorum, tenkit ediyorum, beğenmiyorum. Hepsi olabilir ama ben şimdi bu hükümetten korkuyorum. 'de demokrasiyi sıkıntıya sokacak. Demokrasiyle bir ihtilafı olan iktidar, demokratik kurumları sevmeyen, onlara itibar vermeyen bir hükümet döneminde çıkan Anayasa değişikliği rejimimizin en sıkıntılı kamburlarından biri olacak. Ben Türk halkına güveniyorum, gelin mührü kahverengi kağıdın üzerine yapıştırın, hem kendimizi hem Türkiye'yi tehlikeden koruyalım.''

Halkın Anayasa değişikliği konusunda kandırılmak istendiğini, Anayasa değişikliği paketinin ''yapay tatlandırıcılarla'' halka şirin gösterilmeye çalışıldığını savunan Cindoruk, şunları kaydetti:

''Biz Türk halkının kandırılmasını önleyeceğiz. Ama ben Türk halkına 'sen de gereğini yap' diyorum. Efendim sepet dağıtıyorlarmış, kömür veriyorlarmış. Burada bir din adamından aldığım fetvayı söylüyorum, 'eğer bir kişi menfaat karşılığı oy verirse o oy haramdır' diyor. Türk halkı onlara haram oy vermeyecek. Türk halkı sepet sepet gıda dağıtanlara, kömür dağıtanlara kanmayacaktır.''

"SOYLU EVET KAYIĞIN ABİNDİ"
Bir gazetecinin eski DP genel başkanı Süleyman Soylu'nun referandum için ''evet'' propagandası yaptığını hatırlatıp görüşünü sorması üzerine Cindoruk, Soylu'nun ''evet kayığına'' bindiğini, o kayığa binenin onu yapmasının doğal olduğunu belirtti.

GENEL AFFA KARŞI
Cindoruk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ''genel af'' konusunda söylediklerinin hatırlatılması üzerine de kendisinin bir hukukçu olarak genel affa karşı olduğunu vurguladı.

Çağdaş ülkelerin hiçbirinde genel af çıkarılmadığını ifade eden Cindoruk, ''Uygar bir ülke genel affa kesinlikle müsaade etmez, ihtiyaç da hissetmez. Adaletli bir hukuk sistemi kurarsanız genel affa gerek kalmaz. Muhalefet partisi bunu söylemişse yanlış söylemiştir, ben duymadım'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...