İlişkili Haberler

ABD'nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Eyalet Üniversitesi'nde sergilenen "Çingene Kızı" mozaiğinin 12 adet parçası THY'nin Şikago-İstanbul seferini yapan tarifeli uçağıyla saat 17.30 sıralarında İstanbul'a geldi. Özel kargo paletlerine hassas bir şekilde uçağın kargo bölümüne yüklenen kayıp parçalar, Atatürk Havalimanı'nda THY personeli tarafından da büyük bir titizlik içinde indirildi.

Çingene Kızı'nın parçaları daha sonra Zeugma Mozaik Müzesi'ne gönderilmek üzere THY'nin İstanbul - Gaziantep seferini yapacak uçağına taşındı.

ÖZEL TEKNİKLE UÇUŞA HAZIRLANDI

Milattan önce ikinci yüzyılda tasarlanan ve günümüzde etkileyici görüntüsünü koruyan Çingene Kızı Mozaiği’nin eksik parçaları, Türk Hava Yolları’nın özel kargo operasyonlarında uyguladığı teknikler ile uçuşa hazırlandı. Toplamda 1,3 ton ağırlığında olan parçalar, tarihi dokuya zarar vermeyecek özel kâğıtlara sarılarak, ahşap sandıklara yerleştirildi.

İstanbul’a getirilen parçaların taşındığı Boeing 777-300ER tipi yolcu uçağına bu taşımaya gösterilen özen nedeniyle başka kargo taşıması kabul edilmedi.

Gaziantep’ten 47 yıl önce kaçırılan eksik parçalar arasında, Çingene Kız Mozaiği’nin çevresini oluşturduğu düşünülen; Genç Satir, Pan Maskesi, Kadın Tiyatro Maskesi, Hint Tavus Kuşu, Maenad Maskesi ve Gagasında Bitki Dalı Tutan Kuş gibi 12 parça bulunuyor.

ÇİNGENE KIZI' KAYIP PARÇALARININ SON YOLCULUĞUNA SİS ENGELİ 

 ABD'den Türkiye'ye getirilen 'Çingene Kızı' mozaiğinin kayıp parçalarının İstanbul- Gaziantep arasındaki son yolculuğu sis engeline takıldı. 

THY'nin Şikago-İstanbul seferini yapan tarifeli uçağıyla akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı'na getirilen Çingene Kızı mozaiğinin 12 adet parçası buradan yine THY'nin  20.30'daki TK-2228 sayılı tarifeli uçağıyla Gaziantep'e gönderilecekti.

Ancak Gaziantep Havalimanı'nda yaşanan yoğun sise bağlı olarak görüş mesafesinin düşük olması nedeniyle THY'nin bu seferi iptal edildi. Çingene Kızı mozaiğinin kayıp 12 parçasının yarın 13.40'taki TK2222 sayılı tarifeli seferiyle Gaziantep'e gönderileceği öğrenildi. 

SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, Çingene Kızı'n eve dönüşünü sosyal medya hesabından duyurdu.

1960'LI YILLARDA KAÇIRILMIŞTI

1960'lı yıllarda kaçak kazılar sırasında parçalanan ve yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılan Çingene Kızı mozaiğinin 12 kayıp parçasının ise yıllar sonra ABD'nin Bowling Green State Üniversitesinde dekorasyon amaçlı sergilendiği tespit edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimiyle 'Çingene Kızı' mozaiğinin kayıp 12 parçası'nın Türkiye'ye getirilmesi için bakanlık ile Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında 6 ay önce protokol imzalanmıştı. 1960'lı yıllarda kaçak kazılar sırasında parçalanan ve yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılan Çingene Kızı mozaiğinin 12 kayıp parçasının ise yıllar sonra ABD'nin Bowling Green State Üniversitesinde dekorasyon amaçlı sergilendiği tespit edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimiyle 'Çingene Kızı' mozaiğinin kayıp 12 parçası'nın Türkiye'ye getirilmesi için bakanlık ile Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında 6 ay önce protokol imzalanmıştı.