NTV

Çin'in bilimsel keşif gemisi sefere çıktı

Anadolu Ajansı

Türkiye
Çin'in bilimsel keşif gemisi sefere çıktı

Dayang-1 adlı bilimsel keşif gemisi, ülkenin güneyindeki Sanya'dan ayrılarak 180 günlük seferine başladı.

Çin'in Dayang-1 adlı bilimsel keşif gemisi, açık denizlerde bilimsel inceleme ve araştırmalar yapmak üzere ülkenin güneyindeki Sanya limanından yola çıktı.

Şinhua ajansının haberine göre Dayang-1, 180 gün sürecek seferinde 19 bin deniz mili mesafe katederek, Güneybatı Hint Okyanusu'nda polimetal sülfit kaynakları arayacak ve biyolojik çeşitlilik gibi bilimsel alanlarda keşif faaliyetlerinde bulunacak.

Sığ okyanus altı inceleme ekipmanları, yüksek hassasiyetli deniz dibi gözlem ve örneklendirme için insansız dalgıç kumanda sistemi ile donatılan keşif gemisinin, yüksek çözünürlüklü deniz dibi fotoğrafları çekeceği ve okyanus altı topoğrafyasını algılayacak sismometreleri döşeyeceği kaydedildi.

Gemide, başta Çin Jeoloji Üniversitesi olmak üzere 46 eğitim ve araştırma kurumundan 339 görevli, 254 bilim adamı ve teknisyen ile 85 uzak okyanus mürettebatının bulunduğu belirtildi.

Dayang-1, keşif ve araştırma faaliyetlerini tamamladıktan sonra gelecek yılın mayıs ayında ülkenin doğusundaki sahil kenti Çingdao'ya dönecek.