Çinli dev Türkiye'yi üs seçti

telekomünikasyon ürünleri ve ağ çözümleri üreticisi ZTE, Türkiye'de kurdukları lojistik merkez üzerinden çevre ülkelere donanım malzemesi ihraç edecek.

Haberler 05.12.2011 - 12:36

Çinli dev Türkiye'yi üs seçti

Dünyanın önde gelen telekomünikasyon ürünleri ve ağ çözümleri üreticisi ZTE, geçtiğimiz günlerde Ankara’da “ İş Ortakları Konferansı” nı gerçekleştirdi.

Konferansta, ZTE’nin Türk pazarına girdiği ilk yıllarda projeleri (Turk Telekom, Avea, vb) için malzemelerin yüzde 100'ünü Çin'den ithal ettiği ancak 2009 yılı itibarıyla, Türkiye projeleri için kablo, kule, akü, kabinet gibi birçok malzemeyi Türk tedarikçilerden temin etmeye başladıklarına dikkat çekildi.

140 ülkede ofisi bulunan ve bu ülkelerde büyük telekomünikasyon projelerini yürüten ZTE, Türkiye'ye kurulan Lojistik Merkezi ile artık Türk yapımı birçok malzemeyi, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika projeleri için Türkiye'den ihrac edecek. İlk ihracatların 2012'de yapılması planlanıyor.

Konferansa, Çin’den gelen Başkan Yardımcıları ve ZTE iş ortaklarından 100’e yakın üst düzey yönetici katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan ZTE Türkiye Genel Müdürü Mr. Xiao, ZTE Türkiye faaliyetleri hakkında bilgi verdi ve bu pazarda iş ortakları ile birlikte büyüme ve daha fazla pazar payı elde etme hedeflerini açıkladı.

TÜRKİYE'DEN İHRAÇ EDİLECEK
ZTE Başkan Yardımcısı Mr.Zhang ise ZTE’nin Dünya ve Türkiye’deki çalışma felsefelerini açıkladı. Türkiye’deki iş ortakları ile global pazarda büyümeyi hedeflediklerini belirten Zhang, Türkiye’de bir lojistik üssü kurmakta olduklarını ve Türkiye’nin ZTE için bölgenin merkezi haline gelmekte olduğunu açıkladı. Türkiye’ye ilk geldiklerinde tüm ürünleri Çin’den ithal ettiklerini, zaman içinde Türkiye’de üretilen ürünleri test etme fırsatlarının olduğunu ve bugün gelinen noktada birçok ürün ve hizmetlerinde yerel iş ortaklarıyla çalıştıklarını açıkladı.

ZTE’nin çok geniş bir coğrafyada faaliyet gösterdiğini ve Türk şirketlerini kendileriyle birlikte bu pazarlara taşıyacaklarını belirten Zhang, bu sayede Türk teknoloji ve altyapı firmalarının önemli bir ihracat hacmine ulaşacağını, katma değeri yüksek yerel ürünlerin dünya pazarında daha fazla yer alacağını ifade etti.

ÇİN'İN EN BÜYÜK ÜRETİCİSİ
1985 yılında kurulan ve Çin’in en büyük telekom cihazları üreticisi haline gelen ZTE, telekomünikasyon sektöründe en kapsamlı ürün portföyüne sahip şirketlerinden. GSM, UMTS, TD, WiMAX, CDMA2000, LTE gibi teknolojileri kapsayan kablosuz ürün ve çözümler, erişim ve taşıyıcı servisler, katma değerli servisler, mobil ve sabit çekirdek ağlar, terminaller ve profesyonel hizmetler sunan ZTE, dünyanın 140 ülkesinde 500’den fazla operatöre hizmet veriyor.

Her yıl gelirinin yüzde 10’unu Ar-Ge'ye ayırdığı belirtilen firma, 30 bine yakın araştırmacı istihdam ediyor. ABD ve Avrupa’da 15 Ar-Ge merkez bulunan firma, 2011 yılının ilk çeyreğinde 974 patent başvurusu ile dünyada birinci sıraya yükseldi. ZTE'nin 2010 yılı cirosu 10 milyar dolar.

Sayfa Yükleniyor...