Çinli korsanlar yine saldırdı

Google, Çin'deki bilgisayar korsanlarının yüzlerce Amerikalı üst düzey yetkili, askeri personel ve gazetecinin kişisel elektronik postalarına girdiğini açıkladı.

Çinli korsanlar yine saldırdı

Amerika'nın siber saldırıyı savaş ilanı sayacağını açıklamasının üzerinden 24 saat geçmeden Çinli internet korsanları ABD üst düzey yetkililerinin G-Mail hesapları ele geçirdi. Google, saldırının Çin'deki Jinan kentinden yapıldığını ve elektronik postaları izlemeyi amaçladığını açıkladı.

Google'dan yapılan açıklamaya göre saldırganlar şirketin güvenliğini 'tümüyle' aşamamış ancak bazı kişilere ait şifreleri ele geçirmeyi başarmış. Korsanlar yöntem olarak da Google'ın elektronik posta hizmeti Gmail'e benzeyen sahte sayfaları kullanmış.

Şirketin açıklamasında, Google kullanıcıların şifrelerini ele geçirmeyi ve elektronik postalarını gözlemlemeyi amaçlayan bir saldırı fark edildiği ve etkisiz kılındığı ifade edildi. Saldırı kurbanlarına haber verildiği ve hesapların güvenliğinin sağlandığı da açıklamada belirtildi. Googl,e saldırının detaylarını ABD hükümetiyle de paylaştı.

YUNANİSTAN'DA 'HACKER' DİRENİŞİ!
Bu arada bir diğer siber saldırı ilanı da Yunanistan'dan geldi. Ekonomik krizle boğuşan ve IMF'den beklediği desteği göremeyen Yunan'lı hackerlar IMF'in sitesini çökertmek için çağrıda bulundu.

Yunanistan'da da kendilerini ünlü hacker direniş grubu 'Anonyomus'a üye olarak tanıtan bir grup bilgisayar korsanı, uluslararası para fonu IMF'in internet sitesine siber saldırı düzenlenmesi çağrısında bulundu. Grup, üyelerini toplu halde IMF'in web adresini tıklayarak bu siteyi çalışmaz hale getirmeye davet etti. Bu yolla IMF'in Yunanistan'a uyguladığı mali önlemlerin protesto edilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Elektronik posta adresleri ve şifreleri ele geçiren korsanların daha sonra Gmail sunucusuna, ilgili hesaba gelen elektronik postaları, kendi kurdukları bir elektronik posta hesabına iletmeleri talimatı verdikleri belirtildi.

Beyaz Saray hükümete ait elekronik posta hesaplarına girildiği yönünde bir işaret bulunmadığını duyurdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...