Cinsel istismara hapis 10 yıldan başlıyor

Anayasa Mahkemesi, "çocukların cinsel istismar sonucunda, beden veya ruh sağlığının bozulması halinde verilecek cezanın, 10 yıldan az olmaması" düzenlemesini, Anayasa'ya aykırı bulmadı.

Haberler 26.02.2009 - 12:20

Türk Ceza Kanunu'nun 102'inci maddesi, cinsel istismar suçunda mağdurun beden ve ruh sağlığının bozulması durumunda sanığa verilecek cezanın 10 yıldan az olmamasını hükme bağlıyor.

Bu maddeyi gündeme getiren olay ise Vakit yazarı Hüseyin Üzmez'in B.Ç. adlı 15 yaşındaki bir kıza cinsel istismarda bulunduğu suçlaması oldu. Üzmez davasında Adli Tıp’ın B.Ç .için verdiği "ruh sağlığı bozulmamıştır" raporu tartışma yaratmıştı.

Manisa Ağır Ceza Mahkemesi, bu düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Başvuruyu esastan inceleyen yüksek mahkeme, oy birliğiyle iptal istemini reddetti. Böylece cezanın 10 yıldan az olmayacağına ilişkin hüküm ceza kanununda korunmuş oldu.

Bu durumda eğer Adli Tıp B.Ç. için "ruh sağlığı bozulmuştur" raporu verirse, Üzmez en az 10 ceza istemiyle yargılanacak.

Anayasa Mahkemesi, 15 yaşın altındaki kişi ile cinsel ilişkiye giren kişi hakkında 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası öngören düzenlemenin iptali için yapılan başvuruyu da oybirliği ile reddetti.

Mahkemenin kararı ile 18 yaşını doldurmamış kişilerle cinsel ilişkiye ceza uygulaması devam edecek.

Sayfa Yükleniyor...