'Çıplak ayaklı diva' bir kez daha

Bugüne dek 5 milyonun üzerinde albüm satmayı başaran 68 yaşındaki dev sanatçı Cesaria Evora'nın 'Nha Sentimento' adlı albümü müzik marketlerde.

01.03.2010 - 15:42

'Çıplak ayaklı diva' bir kez daha

Portekiz fadolarından, Küba ve Afrika müziklerine uzanan geniş bir yelpazeyi yansıtan melodileri ile ülkemizde de oldukça geniş bir hayran kitlesine sahip olan “Çıplak Ayaklı Diva” Cesaria Evora, şarkıcılık kariyerine bundan tam 48 yıl önce, 20 yaşındayken Cape Verde adalarının romantik ve melankolik hayal kırıklıklarını anlatan şarkılarını söyleyerek başladı.

Bugün tüm dünyanın hayranlığını kazanan ve 20. yüzyılın yeni Billie Holiday’i olarak gösterilen sanatçı, 1973 yılında Cape Verde adasının bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte sesini ve müziğini daha geniş kitlelere ulaştırma fırsatını yakaladı ve 1988 yılında da Paris’e geçip, “La Diva aux Pieds Nus” (Çıplak Ayaklı Diva) adlı ilk albümünü kaydetti. Albümün Sao Vicente adasında ve komşu bölgelerde oldukça beğenilmesinin ardından ikinci albümü “Miss Perfumado” 200.000 adet satış başarısı yakaladı ve sanatçıya uluslararası bir şöhret kazandırdı. 1994 yılında Evora, “Sodade, les plus belles mornas de Cesaria “ adlı en iyi şarkılarından oluşan bir “Best Of” albümü yayınladı.

Albümlerinin dünya çapındaki başarısından dolayı 1995 yılında Grammy Müzik Ödülleri’ne de aday gösterilen sanatçı, dünyanın dört bir yanında konserlerine devam etti ve 1997’de “Cabo Verde”, 2002’de “Mar Azul” ve en son 2006 yılında “Rogamar” adlı albümlerini yayınladı.

68 yaşında ve halen söylediği şarkılara aynı duygusallığı yakalayan Cesaria Evora, geçtiğimiz yıl Türkiye'de verdiği konserin ardından yepyeni albümü 'Nha Sentimento' dinleyicilerinin karşısında.

Ceseria Evora'nın 'Nha Sentimento' albümü Sony Music etiketiyle müzik marketlerde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...