Pasaport başvuruları sebebiyle karakollarda genellikle sabah saatlerinde kuyruklar olur. Çipli pasaporta geçişle birlikte bu kuyruklar biraz daha uzamaya başladı.

Dün sabah saat 06.00 sularında Sahrayıcedit’te bulunan Kadıköy Pasaport Bürosuna giden vatandaşlar kapıda ilginç bir notla karşılaştı. Bir gece önce asılan nota göre internetten online randevu almayan kişilerin işlemleri yapılmayacaktı.

Dün işlemleri tamamlanmadığı için sırada beklediklerini söyleyen ya da internet sayfasında randevu almadan da gidileceğini anlatan sayfaları gösteren vatandaşlar polise dertlerini anlatamadı. Sorunlarını müdürlerine anlatabileceklerini söyleyen polis memurları, “8.30, 9.00 gibi müdürümüz gelir anlatırsınız” dediler ve sıradaki vatandaşların emniyetin bahçesinde bekleyemeyeceklerini ifade edip onları dışarı çıkardılar.

Saat 07.00 sularında ise Şişli Emniyeti alışık olmadığı bir manzara ile karşı karşıyaydı zira çok nair bir şekilde Şişli Emniyeti Pasaport Şubesi önünde kuyruk vardı. Parmak izi verilmesi sebebiyle kuyruk olduğunu söyleyen vatandaşlar Kadıköy’dekinden daha şanslılardı zira randevusuz olanlara numara verilirken, randevu alanlara da saatleri gelince çağrı yapılıyordu.

Vatandaşların erken saatlerden itibaren sıraya girmiş olmasıyla verilen numaralar kısa sürede bitti. Eski pasaportlarını uzatmak isteyenler harç kuyruğuna girerken yeni çipli pasaport almak isteyenler bir açıklamayla karşılaştı. Yeni pasaportun defter harcının emniyetten alınmadığını söyleyen yetkililer vatandaşları bankalara yönlendirdi.

Sırasını kaçırmak istemeyen vatandaşlar ise koşturarak bankalara gittiler. Parmak izini verip evraklarını teslim etmek isteyen vatandaşlar sistemin kilitlenmesi nedeniyle biraz daha beklemek zorunda kaldılar.

KAĞITHANE'DE DURUM FARKLI
Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ise durum diğer iki merkezden farklıydı. Sıraya giren vatandaşlara öncelikle yeni pasaportları için yanlarında nüfus kağıtlarının aslı ve fotokopisi, biyometrik fotoğrafları ve bankaya yatırılan harç makbuzlarının gerektiği açıklandı.

Pasaportunu uzatmak isteyen ve yeni pasaport almak isteyen vatandaşlar sıraya girdikten sonra polis memurları parmak izlerini almaya başlıyıp, vatandaşların işlemlerini tanımladı.

Yeni uygulamanın ilk günü olması sebebiyle çıkan aksaklıkları, fotoğrafların uygun olup olmadığını vatandaşlara anlatan Kağıthane İlçe polis memurları vatandaşları çok fazla bekletmeden işlemlerini halletti. Bu arada çıkan sorunlar için neler yapmaları gerektiği açıklandı.

Sonuç olarak yeni pasaport almak isteyen vatandaşların önceden internetten randevu alması, yanlarında harç paralarını bankaya yatırdıklarına dair makbuzları, nüfus cüzdanları ve fotokopisi ile biyometrik fotoğraflarını götürmeleri gerekiyor.

Pasaport uzatmak isteyenler ise eskisi gibi işlemlerini yaptırabiliyor. Ancak sıkışıklıklara imkan vermemek için internetten ya da telefonla randevu alınması polis memurlarının da işlerini kolaylaştırıyor.