1997-1999 yılları arasında Şişli Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk’ün yardımcılığını yapan Halit Ayangil, önceki gece işadamı arkadaşı Şehmuz Şatır’ı da yanına alarak 2 ortak arkadaşlarıyla Beyoğlu Nevizade’de buluştu.

Grup, saat 21.17’de fotoğraf çektirdikten sonra içmeye devam etti. Saat 00.45 sıralarında Ayangil ve Satır, kahve içmek için Dolmabahçe Çay Bahçesi’ne gitti.

Ayangil kullandığı ciple bahçeye girdi. Ön tarafta yer olmadığı için aracını en arka tarafa çeken Ayangil, yanına gelen garsonlara ön tarafa park etmek istediğini söyledi. Bir süre sonra arabasını öne çeken Ayangil, görgü tanıklarının ifadesine göre 15 metre kadar geri gidip tekrar deniz yönüne hareket etti. Sahildekilerin şaşkın bakışları arasında cip denize uçtu. 5 garson ile bir güvenlik görevlisi hemen denize atladı.

Kalp masajı ile hayata döndürülen Satır, hastanede hayatını kaybetti. Hastanede kendisini kurtaran gençleri alınlarından öperek kutlayan Ayangil, “Ben orayı yol zannederek gaza bastım” derken, aracında içinde 500 bin dolar para olan bir çanta olduğu iddiasında bulundu.

Ancak Ayangil’in götürüldüğü karakolda böyle bir paranın araçta bulunmadığını söylemesi kafaları karıştırdı. Polis Ayangil’in, kazara mı, bilerek mi yoksa intihara kalkışırken mi arkadaşının ölümüne neden olduğunu araştırmaya başladı.

Gümrüklere kırtasiye malzemeleri ve kağıt satışı yapan Aysima firmasının sahibi olan Şehmuz Şatır’ın eşi Sema Şatır ise eşinin öldüğünü hastanede öğrendi. Şatır, olayın kaza olduğunu düşündüklerini belirterek “Ayangil, eşimin yıllardan beri görüştüğü bir arkadaşıydı. Hatta yıllarca ben de Ayangil’in şirketlerinde çalıştım. Dün akşam da birlikte yemek üzere evden çıktı” dedi.

Şatır’ın kardeşi Osman Şatır da yüklü miktardaki para iddialarıyla ilgili olarak “Ağabeyim üzerinde her zaman 20 - 30 bin para taşırdı. Ama o miktardaki parayla ilgili bir bilgim yok” dedi.

Şişli Belediye Başkanı olduğu dönemde Gülay Aslıtürk’ün yardımcısı olan ve onunla birlikte yolsuzluk yaptığı iddiasıyla 37 yılla yargılanan APET İnşaat Şirketi’nin sahibi ve dönemin Özbaha Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Halit Ayangil, 15 yıllık eşi Füsun Ayangil ile boşanma davası ile de gündeme gelmişti.

Fisun Ayangil eşinin 1997-99 yılları arasında görev yaptığı Şişli Belediyesi’nden eve bavullarla para getirdiğini, dava açmadan kısa bir süre önce ise bankalardaki tüm hesaplarını boşalttığını iddia etmişti.