Çizgi Roman Klasikleri'nden 'Savaş ve Barış'

Çizgi Roman Dünya Klasikleri Tolstoy’un dev eseri 'Savaş ve Barış' ile devam ediyor. Eserde iki ailenin, Rostov ve Bolkonskiler’in kaderleri etrafında 19. yüzyıl Rusyası’nın bir tablosu çiziliyor.

29.12.2009 - 11:55

Çizgi Roman Klasikleri'nden 'Savaş ve Barış'

Shakespeare, Mary Shelley, Kafka, Dostoyevski ve Flaubert’in ardından şimdi de Çizgi Roman Dünya Klasikleri Rus edebiyatının usta ismi Tolstoy’un dev eseri 'Savaş ve Barış’ ile devam ediyor.


'Savaş ve Barış’, yazarın dolu dolu beş senesini alan dev bir eserdi: Tolstoy 1863’te başladığı romanı 1869’da bitirdi. Eserin kurgulanması çok aşamalı oldu, bilinen en az 15 farklı başlangıç denemesi vardı. Yazarın eşi Sofya bıkıp usanmadan metnin yeni halini temize çekti.

Tolstoy yazma işinin yanı sıra son derece titiz bir kaynak araştırması yaptı. Yazar, Napoléon dönemi ve Rusya Seferiyle ilgili bulabildiği bütün tarih kitaplarını edindi. Sonraları şunları yazacaktı: Romanımın tarihi kişilikleri konuştuklarında ya da eylemde bulunduklarında, aslında ben hiçbir şey uydurmuyor; elimin altındaki, biriktikçe koca bir kütüphane oluşturan malzemeyi kullanıyordum.

Tıpkı en özgün ve en ilginç kahramanları gibi Tolstoy da hep kendi yolunu aradı, birbirinden çok uzak ve farklı yönlere saptı. Onlar gibi heyecanı, şüpheyi, kederi, ümitsizliği, huzuru ve endişeyi tattı; onlar gibi kıpır kıpır, aşırı, bazen de saftı; tıpkı onlar gibi bütün deneyimlerinde ve bütün hamlelerinde, samimiyet ve doğruluktan asla ödün vermedi. Bu özelliği çağdaşlarının gözünden kaçmadı, hayattayken yaşayan bir efsane oldu.

'Savaş ve Barış’ın tamamı 1869 yılında altı cilt halinde yayımlandı. Edebiyat dünyasında ses getiren bu romanın başarısı tartışılmazdı. Baskı üzerine baskı yapan eser birçok dile çevrildi.

ÖZET
Andrey Bolkonski genç Nataşa’ya âşıktır, ama genç kız kendisini kandıran Anatol Kuragin tarafından baştan çıkarılır. Hayalkırıklığı içindeki Andrey savaşa katılır. Babasından büyük bir miras kalan Piyer Bezuhov ise kendini sevmediği, değer vermediği bir kadının, Yelena Kuragin’in kollarında bulur. Bu sıra Napolyon, Moskova üstüne yürümektedir...

SERİNİN DİĞER KİTAPLARI
'Macbeth', 'Dava', 'Frankenstein', 'Suç ve Ceza', 'Madam Bovary'

Çizgi Roman Dünya Klasikleri, kitapçılardan 10 TL’ye, internet yoluyla ntvyayinlari.com adresinden ve 0212 304 08 92 numaralı çağrı merkezinden indirimli temin edinilebilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...