Cizre'de 'Öcalan'lı kravat soruşturması

Cizre Anadolu Lisesi'nin öğrenci kravatları üzerindeki resmin Abdullah Öcalan’a benzetilmesi, okul müdürü ve kravatları hazırlatan firma sahibi hakkında soruşturma açılmasına neden oldu.

NTV Haber 07.10.2009 - 19:46

Cizre Anadolu Lisesi'nin öğrenci kravatları soruşturma konusu oldu.

Kravatlar üzerindeki resmin Abdullah Öcalan'a benzediği iddiasıyla, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı, okul müdürü ve kravatları hazırlatan esnaf hakkında soruşturma başlattı.

Kravatlar toplandı ancak eni kravat siparişleri gecikince öğrenciler derslere kravatsız girmeye başladı.

Kravatları İsatnbul’daki bir firmaya hazırlatan esnaf Şerzat Dinler yaşadıklarını NTV'ye anlattı.

Siz olanları nasıl yorumluyorsunuz?

Bu kravatların tabi Abdullah Öcalan'a benzetildiğini söylediler bize. 20 senelik esnafız ve böyle bir şey mümküm değil; şok olduk. Bu kravatlar geçen sene yapıldı ve dağıtılmadığı için bekletiliyordu. Birileri şikayet mi etti; çekemediği için bilemiyoruz.

Hakkınızda dava açılacak mı?

Şu anda serbest bırakıldık ama araştırılacak, biz de inceliyoruz. Dediğim gibi biz bu işi 20 senedir yapıyoruz. Dokuma arızası olduğunu söyledim ama karar mahkemenin, inceleyecekler ve firma İstanbul'da, bizim alakamız yok. Bilirkişi tarafından dokuma hatası belirlenirse inşallah mesele olmaz.

Kravat küçük olduğu için esniyor, sağa sola çekilince fark ediliyor ve bakış açısına bağlı. Kesinlikle öyle bir niyetimiz yok ve herkes bunu biliyor. Okulun haberi olsa bizi uyarırdı. Biz böyle bir şey yapamayız, aklımızın ucundan geçmez. Ama kararı yargı verecek.

Bilir kişide Abdullah Öcalan’a benzetmiş, ne dersiniz?

Şu anda inceleme yapılmadı, sadece oradaki emniyet görevlileri... Bakış açısıdır ve onların fikrine de saygı duyarız. İşin peşinde koşacaklar ve incelemeleri normaldir.

Hakim karşısına çıksanız hakime ne diyeceksiniz?

Biz şu an ayrı olarak kravat bastık. Sadece kravatta ufak bir sıkıntı olmuş. Aynı şahıslar yaptı bunu öyle bir şey olsaydı bunda da aynı şey olurdu. O zaman gerçekten yanlış bir şey yapılmıştır ama maalesef ikisinde de hata olsa yanlış bir şey olurdu ama yapan firma bilerekte bu işi yapmaz...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...