Clinton: Burada olmaktan onur duyuyorum

Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Başbakan Erdoğan'la görüştükten sonra Anıtkabir'i ziyaret etti. Clinton,  "Bu büyük ülkeyi bir kez daha ziyaret etmekten onur duyuyorum" dedi.

Clinton: Burada olmaktan onur duyuyorum

Eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın eşi Hillary Clinton, Ortadoğu ve Avrupa turunun ardından Ankara'ya geldi.


ABD Dışişleri Bakanı Clinton, ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Başbakanlık Resmi Konutu'nda bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan, önce Clinton ile yaklaşık 1.5 saat görüştü. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Ali Babacan da katıldı. Görüşmenin ardından, yaklaşık 20 dakika süren heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi.

Başbakanlığın internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, “dost ve müttefik iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra başta Filistin Sorunu, Irak, Afganistan ve terörle mücadele konuları olmak üzere önemli bölgesel ve küresel sorunların ayrıntılı olarak ele alındığı” bildirildi.

ANITKABİR DEFTERİNE YAZDI: ONUR DUYUYORUM
Hillary Clinton, Başbakan Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından Anıtkabir'i ziyaret etti.

Clinton: Burada olmaktan onur duyuyorum - 1

Anıtkabir Özel Defterini imzalayan Clinton, deftere şunları yazdı: "Bu büyük ülkenin kurucusuna saygımızı ve Amerikan halkının dostluğunu göstermek için ülkem adına burayı bir kez daha ziyaret etmekten onur duyuyorum.”


Defteri imzaladıktan sonra basın mensuplarına kısa bir açıklama da yapan Clinton, "Bu büyük ülkeyi bir kez daha ziyaret etmekten ve Amerikan halkının Türk halkına dostluğunu göstermekten onur duyuyorum. En son ziyaret ettiğimde eşim Başkandı. Bu sefer yeni başkanımız Barack Obama'nın Dışişleri Bakanı olarak geldim. Ziyaretim, ABD ve olarak, barış, refah ve gelişim için birlikte yapmamız gereken çalışmaları vurgulama amacını taşıyor" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Anıtkabir'i ziyaret eden vatandaşları da selamladı.

OLAĞANÜSTÜ ÖNLEMLER
Başkent'te ABD Dışişleri Bakanı Clinton için geniş güvenlik önlemleri alındı.

Polis ekipleri, güzergah üzerinde bulunan araç sahipleri için megafonlarla anons yapıp araçlarını yoldan kaldırmalarını istedi.

Gece geç saatlerde uyarıyı dikkate alan bazı Ankaralılar araçlarını çekerken, sahiplerine ulaşılamayan araçlar çekicilerle oto parka gönderildi.

Polisler güzergah üzerinde bulunan şüpheli çöpleri de belediye yetkililerini uyararak toplattı.

Sayfa Yükleniyor...